Cijena nafte na svjetskom tržištu je napredovala, dok kineski zvaničnici raspravljaju o ublažavanju pojedinih kovid pravila, politike koja opterećuje ekonomiju Kine i potražnju za energijom u toj zemlji.
West Texas Intermediate (WTI) za decembar porastao je za čak 1,5 odsto i trgovan je iznad 85 dolara po barelu nakon što je u srijedu napredovao tri odsto. Kineski zvaničnici raspravljaju o tome da li da smanje vrijeme koje ljudi provode u obaveznom karantinu nakon što uđu u zemlju, rekli su izvori upoznati o ovoj temi.
Kineska strategija "Covid-Zero", koja se oslanja na masovno testiranje i blokade radi suzbijanja širenja zaraze, ove godine je uticala na pad potražnje za naftom. Promjenu politike bi trebalo da odobre viši lideri, tako da bi se i dalje mogla promijeniti ili uopšte ne primijeniti nova pravila, rekli su izvori.
"Moguće ublažavanje ograničenja je definitivno pozitivan signal za tržište", rekao je Will Sungchil Yun, viši analitičar robe u VI Investment Corp.
Kineski zvaničnici razmatraju smanjenje perioda karantina na dva dana u hotelu, a zatim pet dana kod kuće, rekli su izvori, tražeći da ne budu identifikovani. Trenutno Kina zahtijeva 10 dana izolacije pri ulasku u zemlju, tako da putnici sedam dana provedu u hotelskoj sobi i tri preostala dana kod kuće.
Još uvijek postoje pitanja o izgledima kineske tražnje, kupovina nafte u toj zemlji u posljednjem ciklusu trgovine je prigušena, čak i nakon što su rafinerijama dodijeljene nove kvote za izvoz naftnih proizvoda. Infekcije su takođe porasle u Pekingu na najviši nivo u posljednja četiri mjeseca, podstičući zabrinutost zbog potencijalnih ograničenja uoči partijskog kongresa koji se održava dva puta u deceniji.
Cijene:
-
WTI za decembarsku isporuku ojačao je za jedan odsto na 85,40 dolara po barelu u 7.40 ujutru u Londonu. Novembarski ugovor, koji ističe u četvrtak, porastao je za 1,5 odsto na 86,84 dolara po barelu.
-
Brent za decembarsko poravnanje porastao je za 0,5 odsto na 92,91 dolar po barelu.
Cijena nafte je u padu uslijed zabrinutosti da globalna privreda usporavanja, ali i mogućnosti daljnjeg smanjenja proizvodnje nafte OPEC+, koja stupa na snagu od novembra. Sankcije Evropske unije na izvoz ruske pomorske nafte, koje stupaju na snagu u decembru, dodale su još jedan sloj neizvjesnosti u snabdijevanje.
Američki predsjednik Joe Biden je u srijedu potvrdio oslobađanje 15 miliona barela iz američkih strateških rezervi i rekao da bi se moglo iskoristiti još zaliha, ali nije najavio nikakve druge akcije kao što je ograničavanje izvoza goriva.