Cijene prirodnog plina u Europi porasle su jer su se ponovno pojavile zabrinutosti za opskrbu nakon što je Moskva pojačala svoj rat u Ukrajini.
Referentni fjučersi porasli su čak 6,4 posto, preokrenuvši ranije padove. Rusija je u utorak pokrenula nove napade, nakon što je ranije ovog tjedna pogodila civilne ciljeve diljem Ukrajine. Kijev je rekao da će zaustaviti izvoz električne energije u neke susjedne zemlje zbog napada, čineći tržišta nervoznim zbog rizika za infrastrukturu koja prenosi ruski plin u Europu.
Očekivalo se da će ti tokovi plina biti stabilni u utorak, iako na smanjenim razinama u posljednjih nekoliko mjeseci. Od isporuka kroz Ukrajinu posljednje su preostale ruske isporuke Zapadnoj Europi nakon što su glavni cjevovodi, uključujući vezu Sjevernog toka, zatvoreni nakon rata. Sve manje isporuke gurnule su gospodarstva na rub recesije i natjerale vlade da požure zaštititi potrošače.
Međutim, tržište je pronašlo olakšanje zahvaljujući zalihama koje su punije nego inače na 91 posto, što predstavlja rezervu za hladnije mjesece i budi nadu da regija može prebroditi zimu čak i ako Rusija dodatno smanji opskrbu. Toplije vrijeme također je pomoglo smanjenju potražnje.
"Dok se čeka zimska sezona, nekoliko bikovskih rizika ostaje aktivno", rekao je Andy Sommer, voditelj tima za fundamentalnu analizu i modeliranje u Axpo Solutions AG, u bilješci. "Moguće hladno razdoblje moglo bi potpuno preokrenuti pad potražnje za električnom energijom u kućanstvima i brzo iscrpiti rezerve plina, osobito u zemljama ovisnim o plinu, poput Velike Britanije i Italije."
Nizozemski plin TTFG, europski standard, porastao je 4,7 posto, na 161,41 eura po megavat-satu u 9:45 ujutro u Amsterdamu, nakon pada od 12 posto u prethodne dvije sesije. Ekvivalentni ugovor u UK porastao je u utorak za 5,9 posto.
Europska energetska tržišta i dalje su tijesna zbog niskih razina hidroenergetskih rezervoara u Norveškoj i manje proizvodnje francuske nuklearne flote koja je u problemima. Budući da nema povećanja tokova ruskog plina na vidiku, kontinent će se morati još više oslanjati na zalihe ukapljenog prirodnog plina.
Prisiljava nacije da poduzmu korake kako bi zaštitile svoja gospodarstva. Njemačka priprema niz mjera za rasterećenje potrošača, koje bi mogle uključivati subvencije za potrošnju plina za kućanstva i tvrtke. Čelnici Europske unije također će raspravljati o daljnjim mjerama kasnije ovog mjeseca.