Cijene prirodnog plina u Europi porasle su nakon što je Rusija rekla da postoji rizik za opskrbu preko Ukrajine, posljednje rute kojom se gorivo još uvijek isporučuje glavnim potrošačima na kontinentu.
Fjučersi su porasli 11 posto, skočivši već drugi dan. Upozorenje pojačava energetski sukob između Moskve i Zapada, a dolazi neposredno nakon što su objavljena velika curenja informacija o vezama Sjevernog toka, što su europske vlasti nazvale činom sabotaže. Situacija pojačava zabrinutost zbog nestašica jer je sezona grijanja pred nama, a eksplozije cjevovoda prisiljavaju države da pojačaju sigurnost na ključnoj infrastrukturi.
Ruski Gazprom PJSC upozorio je u utorak da su tokovi kroz Ukrajinu ugroženi zbog pravnog spora s NJSC Naftogaz Ukrainy u vezi s plaćanjem tranzita. Ako se oni zaustave, Zapadna Europa bila bi odsječena, ostavljajući samo plinovod Turski tok koji šalje plin u Tursku i neke zemlje Južne i Jugoistočne Europe. Za sada opskrba preko Ukrajine ostaje stabilna, iako na smanjenim razinama viđenim od rata. Izvršni direktor Naftogaza Yuriy Vitrenko rekao je da će se arbitraža protiv Gazproma nastaviti.
Tržište plina uzburkano je ovaj tjedan nakon relativnog zatišja početkom rujna, s rastućim zalihama i velikim zalihama ukapljenog prirodnog plina, koje donekle ublažavaju zabrinutost zbog predstojeće zime. Ali rizici su se vratili nakon što su snažne podvodne eksplozije u cjevovodima Sjevernog toka ostavile goleme tragove plina u Baltičkom moru. To uništava svaku nadu da će se poveznica, koja je bila zatvorena tijekom proteklog mjeseca, uskoro vratiti.
Pažnja će se sada usmjeriti na to kako će Europska unija odgovoriti. Josep Borrell, visoki predstavnik EU za vanjsku politiku, rekao je da je šteta na cjevovodima bila namjerna i da će blok poduzeti više koraka da osigura svoja energetska postrojenja.
"Ovaj incident izgleda kao pokušaj ubojstva kako bi se spriječio povratak ruskog plina na europsko tržište", rekla je Katja Yafimava, viša znanstvena suradnica na Oxfordskom institutu za energetske studije. "To je vježba spaljivanja mostova, ali otvoreno je pitanje tko je to učinio."
"Scenarij prave noćne more" bio bi da se pokušaji sabotaže prošire na druge cjevovode, rekli su analitičari Deutsche Bank AG u bilješci. Norveške tvrtke povećavaju sigurnost u vezi s vlastitom infrastrukturom.
Nizozemski prvi mjesec plina, europska referentna vrijednost, porastao je na 207,19 eura po megavat-satu. Ekvivalent u Velikoj Britaniji porastao je 26 posto. Listopadski ugovori istječu u četvrtak.
Aneksija
Napetosti su također porasle jer je Rusija krenula u aneksiju velikog dijela ukrajinskog teritorija nakon što je proglasila pobjede na žurno organiziranim referendumima koje je održala na teritorijima koje su trenutno okupirale njene snage i bila spremna apsorbirati ih u roku od nekoliko dana.
Moguće je da bi ubrzo nakon objavljivanja rezultata "lažnog referenduma" Rusija kao neprijateljska država mogla sankcionirati Rusiju, što bi značilo obustavu tranzita plina tom rutom, rekao je Jonathan Stern, istaknuti znanstveni suradnik na Oxford Institute for Energy Studies, na industrijskoj konferenciji u Londonu u srijedu.
"Pretpostavljam da će za nekoliko dana ili tjedana jedini ruski plin koji je ostao u Europi dolaziti Turskim tokom", rekao je. "To bi bilo otprilike to."
Pogoršanje energetske krize povećava ovisnost Europe o LNG-u i ostavlja je izloženijom bilo kakvim prekidima u opskrbi SAD-a. Uragan Ian doveo je do prekida proizvodnje u Meksičkom zaljevu, što je izazvalo zabrinutost da bi i ovaj izvor opskrbe mogao biti ograničen na nekoliko dana.
Događaji u Europi također su podigli cijene plina u drugim dijelovima svijeta kako se konkurencija za gorivo pojačava. Raste zabrinutost zbog skučenosti tržišta sljedeće godine i kasnije kako se ruske količine smanjuju.
"Neugodno iznenađenje je koliko brzo se gasi ruski plin, mislili smo da će za to trebati godine, a ne mjeseci ili tjedni", rekao je Andrew Walker, potpredsjednik tvrtke Cheniere Energy Inc., koja sada opskrbljuje oko 10 posto globalnog LNG-a, na londonskoj konferenciji. "Ova zima izgleda puno bolje nego iduća." U sljedeće dvije godine neće biti toliko LNG kapaciteta i stoga će se potražnja morati prilagoditi, rekao je.
--Uz pomoć Elene Mazneve.