U narednom periodu u Bosni i Hercegovini cijene goriva će ponovo biti u porastu. Razog za to su posljednje odluke OPEC+ i političke drskosti bh. parlamentaraca.
Pročitajte više: Cijena goriva će rasti u BiH, ali ne zbog političkih varnica susjeda
Porast će se osjetiti i u manjem entitetu BiH. Kako je kazao Ognjen Erić, direktor za komercijalne poslove "Krajinapetrola", sljedeće sedmice maloprodajne cijene naftnih derivata biće veće u Republici Srpskoj.
"Ulazne cijene naftnih derivata u Republiku Srpsku od ponedjeljka, 10. oktobra, biće više za od 10 do 15 feninga nego trenutne maloprodajne. To će se vjerovatno vrlo brzo odraziti na prodajne cijene tako da ćemo u narednoj sedmici morati povećavati naše maloprodajne cijene", kazao je Erić za Srnu.
Dodao je kako postoji mogućnost da usljed geopolitičkih kretanja na svjetskoj berzi nafte dođe do stabilizacije cijena što bi moglo uticati i na smanjenje maloprodajnih cijena na tržištu ovog entiteta.
Komentarišući potencijalnu zabranu uvoza ruske nafre u Srbiju, Erić je rekao da to ne bi trebalo dovesti do problema sa snabdijevanjem naftnim derivatima u regionu, ali da je izvjesno da će dovesti do porasta cijena u odnosu na trenutni nivo.
"Pretpostavke su da ne bi trebalo biti problema u snabdijevanju", rekao je Erić.
Grupa OPEC+ je pristala na najveće smanjenje proizvodnje od 2020. godine, smanjivši proizvodnju za dva milijuna barela dnevno, što je uz rusko upozorenje da neće prodavati naftu bilo kojoj zemlji koja usvoji gornju granicu cijene podiglo vrijednost nafte na burzama. Srbija je u augustu ove godine zabranila izvoz goriva, a od juna je poznato da će ostati bez ruske nafte koja se dostavlja preko Jadranskog naftovoda (JANAF).
Međutim, Bosnu i Hercegovinu očekuje niz drugih problema. BiH je jedina zemlja u okruženju gdje se nije nikako interveniralo na rastuće cijene goriva. Ukidanjem akciza dizel bi pojeftinio 35 feninga, a benzin 41 fening. Ipak, nestašice goriva u BiH ne bi trebalo biti, ali posljedice će se osjetiti cjenovno, ne zbog EU sankcija Rusiji, već zbog nepostojećeg liderstva u državi.