Austrijski kancelar Karl Nehammer rekao je da je njemački plan vrijedan 200 milijardi eura za zaštitu potrošača i poduzeća od skokova cijena plina znak upozorenja za Europsku uniju, koja mora brzo djelovati kao blok za rješavanje krize.
"To je poziv na uzbunu Europskoj komisiji", rekao je novinarima u petak u Pragu, misleći na izvršnu granu EU. "Ako Komisija ne počne rješavati stvari, države članice poduzet će nacionalne akcije, kao što sada možemo vidjeti."
Čelnici EU vode preliminarne razgovore o mogućem ograničenju cijene plina i drugim koracima kako bi se nosili s potezom Rusije da prekine veći dio svog izvoza plina u Europu.
"Sada smo dobro pripremljeni, imamo prvu liniju zaštite za naše tržište", rekla je predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen pri dolasku na sastanak čelnika. "Sada je vrijeme da razgovaramo o tome kako možemo ograničiti cijene energije i manipulaciju cijenama energije ruskog predsjednika Vladimira Putina."
Von der Leyen je rekla da EU treba razmotriti ograničenje cijene plina, ali čelnici EU tek se trebaju ujediniti u vezi s bilo kakvim konkretnim prijedlogom, a mnogi su i dalje zabrinuti da bi svaki takav korak mogao ugroziti opskrbu regije.
Unija će raspravljati o mogućim načinima oblikovanja gornje granice cijena tijekom sljedeća dva tjedna, rekao je slovenski premijer Robert Golob, a čelnici bi se trebali ponovno sastati na summitu u Briselu od 20. do 21. listopada.
"Pregovori će biti intenzivni, jer ako se dogovorimo o ograničenju cijene plina, a naša je namjera podržati industrije koje proizvode energiju, cilj nam je da se opskrba plinom ne smanji", rekao je Nehammer.
Rumunjski predsjednik Klaus Iohannis rekao je da stručnjaci moraju odvagnuti kako bi ograničenje cijena utjecalo na tržište, dodajući da moraju biti sigurni da ova mjera neće utjecati na dobavljače važne za njih, kao što je Norveška.
EU i Norveška složile su se ranije ovog tjedna da će razgovarati o načinima ograničavanja volatilnosti cijena, ali zemlje proizvođači plina bile su sumnjičave prema zemljama koje se zalažu za formalniji mehanizam ograničenja cijena.
"Moramo znati da nismo jedini kupci na svijetu", rekao je Xavier Bettel, luksemburški premijer. "Dakle, moramo biti vrlo oprezni pri odlukama koje donosimo, a koje zvuče dobro na papiru, ali kod kojih posljedice mogu biti problematične."
-- Uz pomoć Andra Timua, Johna Follaina, Slava Okova i Daniela Hornaka.