Ukapljenog prirodnog plina (LNG) neće biti dovoljno u predstojećim godinama jer proizvodnja zaostaje za rastućom potražnjom u Europi, ističu najveći svjetski proizvođači tog energenta.
Nije vjerojatno da će globalna potražnja za tom vrstom plina dosegnuti vrhunac u idućih 20-30 godina, izjavio je katarski ministar energetike Saad Al-Kaabi na energetskom skupu u Londonu.
Prema riječima Meg O’Neill, glavne izvrše direktorice u australskoj tvrtki Woodside Energy Group, strukturni manjak će postojati dok se ne pokrenu novi proizvodni kapaciteti, a to je najranije moguće 2026. godine.
Ti komentari upućuju da se europska energetska kriza neće završiti tako skoro. Možda će se ova zima uspjeti prebroditi, no onda je problem moguć već iduću zimu, kada bi nastojanja da se živi bez ruskog plina i napune skladišta mogla biti vrlo izazovna.
"Iduća zima će biti problem. Ne izgleda da se stvari mijenjaju nabolje", rekao je Al-Kaabi.
Katar je najveći svjetski proizvođač LNG-a i obvezao se isporučiti 15 milijuna tona Europi ove godine, a iduće godine može poslati između 12 i 15 milijuna tona.
Da stvari budu još složenije, pregovori s europskim vladama ne idu tako glatko, jer su one dosta neiskusne kad je riječ o ugovorima za kupnju LNG-a. Naime, Katar obično želi dugoročne ugovore koji jamče prihode, no zemlje poput Njemačke imaju nešto kraći horizont jer žele zapravo smanjiti ovisnost o fosilnim gorivima kao dio klimatskih ciljeva.
Ipak, novi ugovori se postižu, pa je tako Woodside prošlog mjeseca postigao sporazum s njemačkim Uniperom o isporuci 12 pošiljki LNG-a godišnje, i to od siječnja iduće godine pa moguće čak do 2039.