Katar planira da privremeno zaustavi slanje tankera s ukapljenim prirodnim gasom kroz prolaz Bab el-Mandeb nakon vojnih udara predvođenih SAD-om na ciljeve Huta u Jemenu i povećanih rizika na tom vitalnom plovnom putu.
Podaci o praćenju brodova, koje je prikupio Bloomberg, pokazuju da je najmanje pet tankera s ukapljenim prirodnim gasom kojima upravlja Katar, a koji su se kretali prema prolazu na južnom kraju Crvenog mora, zaustavljeno od petka. Tri tankera su se zaustavila uz obalu Omana, jedan je u Crvenom moru, a drugi je u Sredozemnom moru blizu Sueckog kanala.
Zajedničke vojne snage, koje uključuju i ratne mornarice SAD-a i Velike Britanije, savjetovale su trgovačkim brodovima da se udalje iz opasne zone u južnom Crvenom moru nakon vazdušnih udara na oružane snage koje podržava Iran. Najmanje tri velika operatera naftnih tankera izjavila su da će izbjegavati to područje.
Huti nisu napali nijedan brod koji prevozi gas otkako su počeli napadati brodove sredinom novembra, ali oklijevanje Katara da ide kroz prolaz pokazuje nagli rast rizika nakon vojnih udara predvođenih SAD-om. Ova država Persijskog zaliva, jedna od najvećih izvoznika ukapljenog prirodnog gasa na svijetu, bila je među nekoliko dobavljača gasa koji su nastavili da koriste Crveno more za slanje goriva u Evropu.
Katar je najveći snabdjevač ukapljenog prirodnog gasa (LNG) za Evropu nakon SAD-a i obično bi slao izvoze tim vodenim putem, budući da je alternativa mnogo duža ruta oko južnog kraja Afrike. Prošle godine je njihov plin činio oko 13 odsto potrošnje zapadne Evrope.
Povećani rizici mogu odgoditi isporuke ovog goriva za grijanje i elektrane u Evropi, ali je malo vjerovatno da će dovesti do nestašice u bliskoj budućnosti. Region je dobro snabdjeven, industrijska potrošnja ostaje suzdržana, a zima je do sada bila relativno blaga. Evropske referentne cijene gasa se kreću blizu najnižih nivoa od avgusta.