Cijena nafte na svjetskom tržištu je blago ojačala, da bi danas ponovo krenula naniže. U ponedjeljak je cijena nafte bila na najnižem nivou od januara, tokom utorka i srijede je cijena oscilirala, ali je oba dana završila blagim rastom.
Fjučersi West Texas Intermediate (WTI) pali su na 80 dolara po barelu, nakon što su u utorak završili trgovanje na 82 dolara po barelu. Međunarodno referentna nafta brent trenutno iznosi oko 87,8 dolara po barelu, dok je jučerašnje trgovanje završila na 88,5 dolara po barelu.
Cijena ove sirovine slabi jer su investitori zabrinuti zbog oštrog povećanja kamatnih stopa centralnih banaka širom svijeta, ali i zbog globalnog usporavanja, naročito u Kini, zemlji koja je najveći svjetski uvoznik nafte.
Iz Federalnih rezervi zvaničnici često poručuju da će ta institucija nastaviti povećavati kamatne stope. Posljednji u nizu koji je to izjavio je predsjednik Feda Chicaga Charles Evans.
"Federalne rezerve moraju nastaviti povećavati kamatne stope kako bi obuzdale inflaciju uprkos rastućoj volatilnosti na tržištima", rekao je on.
Fjučersi nafte idu ka prvom kvartalnom gubitku poslije više od dvije godine, jer su investitori sve više uplašeni da je recesija "na pragu". I dolar je ojačao ovog mjeseca na rekordan nivo, čineći robu po cijeni u američkoj valuti manje privlačnom za investitore.
Početkom decembra stupa na snagu odluka Evropske unije o zabrani uvoza ruske nafte preko mora, a očekuje se da će ta odluka dovesti do povećanja cijene nafte i goriva, naročito dizela, kao i njegove moguće nestašice.
Kako bi zaustavile pad cijena nafte, zemlje članice OPEC+ ponovo najavljuju da bi mogle doneijeti odluku o smanjenju proizvodnje nafte. Ta odluka bi mogla biti donesena na sljedećem sastanku te grupe, koji se očekuje sljedeće nedjelje. OPEC+ je već smanjio proizvodnju nafte za oktobar za 100.000 barela dnevno.