Produljenje odluke o privremenoj zabrani izvoza određenih šumskih drvnih sortimenata i proizvoda od drveta do 31. listopada je potez Vijeća ministara BiH koji pozdravljaju drvoprerađivači u BiH. Na ovaj način cijene ogrjeva će ostati na trenutnim razinama te će se domaće tržište moći namiriti.
Drvoprerađivači poručuju da neće biti niti treba očekivati smanjenje cijena ogrjeva, ali da su u pregovorima s vladama da se subvencionira nabava za građane.
Iz Vijeća ministara su poručili da produljenjem zabrane izvoza žele osigurati potrebne količine za prerađivačku industriju, otkloniti prijetnje ozbiljnih ili nepopravljivih šteta šumama u BiH i spriječiti kritične nestašice ogrjevnog drveta za stanovništvo i gospodarstvo te javne ustanove iz područja obrazovanja, zdravstva i socijalne zaštite, uzrokovane krizom na svjetskom energetskom tržištu.
Više na: Zabrana izvoza peleta produžena do kraja oktobra
"Odluka je donesena u skladu s inicijativama Vlade Republike Srpske i Vlade Federacije BiH, nakon što je utvrđeno da ranije donesenom odlukom nisu ispunjeni ciljevi njenog donošenja", priopćeno je iz Vijeća ministara BiH nakon sjednice.
U priopćenju se navodi da Vijeće ministara BiH može razmotriti primjenu ove odluke i prije isteka njenog važenja ukoliko su ispunjeni ciljevi njenog donošenja, a na temelju izvješća Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa.
Iz "Drvosječe" su za Bloomberg Adriju rekli da su iz Vijeća ministara BiH ovim priopćenjem uputili apel građanima da što prije osiguraju ogrjev za ovu grijnu sezonu.
Pročitajte: Pelet u BiH uskoro 1.000 KM po toni, nestašica na EU tržištu
"Jedino rješenje za trenutnu situaciju u vezi s cijenama ogrjeva su subvencije. Vlade bi trebale subvencionirati 40-50 posto troška građana za nabavu ogrjeva", rekao je Muhamed Helać, menadžer tvrtke "Drvosječa".
Vlada Kantona Sarajevo je odlučila subvencionirati nabavu ogrjeva za stanovništvo ovog kantona, no detalji se još čekaju.
Helać je rekao da se za drvoprerađivače situacija neće drastično promijeniti produljenjem zabrane izvoza, unatoč višemilijunskim ugovorima s partnerima van BiH.
- uz pomoć Mirele Haskić-Suše