Javno preduzeće Elektroprivreda HZHB iz Mostara obavijestilo je Vladu Federacije BiH da počinje biti upitna redovna isporuka električne energije potrošačima te zatražila da Vlada garantuje snabdijevanje tako što će zabraniti izvoz struje.
"JP Elektroprivreda HZ Herceg Bosne je došla u period kada polako počinje biti upitna redovita opskrba naših potrošača, kako iz kategorije univerzalna usluga, tako i potrošača iz kategorije tržišna opskrba", navodi se u dopisu javnog preduzeća Vladi FBiH koji je objavio portal Klix.
Zahtijevaju da Vlada hitno razmotri novonastalu situaciju po pitanju snabdijevanja električnom energijom unutar FBiH te "da donese rješenje kojim će se jamčiti redovita opskrba električnom energijom svim kupcima u FBiH i cijeloj industriji u FBiH".
Predlažu da se do kraja septembra ove godine zabrani prodaja odnosno izvoz električne energije van BiH u oba elektroprivredna preduzeća u FBiH direktno ili indirektno preko drugih trgovaca registrovanih u BiH.
Više: Pet trgovaca električnom energijom zaradilo više od 110 miliona KM
Mole da Vlada donese odluku da Elektroprivreda BiH Sarajevo sve svoje viškove električne energije u avgustu i septembru ponudi Elektroprivredi HZHB po tržišnoj ili drugoj cijeni koju odredi Vlada FBiH, kao većinski vlasnik oba preduzeća.
Podsjećamo, doktor elektrotehničkih nauka Mirza Kušljugić kazao je za Bloomberg Adriju da su, zbog rekordno visokih cijena električne energije na regionalnim berzama u 2022. godini, ključni akteri u elektroenergetskom sektoru planirali značajan izvoz. Očekuje se rekordni prihod od izvoza struje, cca 800 miliona evra.
Više: Kušljugić: Jedini izvozimo struju, ugrožavamo vlastito snabdijevanje
Što se tiče snabdijevanja električnom energijom i to onog dijela Federacije BiH koje pokriva Elektroprivreda BiH, struje će biti dovoljno za potrebe privrede i stanovništva, kazao je u razgovoru za Bloomberg Adria, generalni direktor ove javne kompanije, Admir Andelija.
Više: Elektroprivreda BiH: Struje imamo dovoljno, ali su problem cijene
"Nama problem može biti cijena električne energije jer je ona kod nas daleko ispod tržišne i socijalne, da u slučaju nestašice plina i preusmjeravanja viška struje na podmirenje domaćeg tržišta, nećemo imati dovoljnih količina za prodaju na regionalnom tržištu po višestruko većim cijenama te time nećemo imati čime podmiriti minuse", navodi on.