Nafta se stabilizirala blizu 100 dolara po barelu jer su banke, uključujući Goldman Sachs Group Inc., rekle da je pad potaknut strahom da će recesija naštetiti potražnji pretjeran, a izgledi za potrošnju energije u Kini su se poboljšali.
West Texas Intermediate nije se mnogo promijenio nakon što je pao za 8 posto na najnižu razinu od kraja travnja jer su rastući nemiri oko usporavanja potaknula rasprodaju roba, uključujući sirovu naftu. Goldman Sachs je rekao da je globalna potrošnja bila ispred ponude, a zalihe su se približile kritično niskim razinama, iako je Citigroup Inc. upozorio da bi cijene mogle pasti ispod 70 dolara po barelu.
Nafta je započela treće tromjesečje na nestabilnoj osnovi jer je zabrinutost zbog moguće recesije uzdrmala financijska tržišta. Dok središnje banke, uključujući Federalne rezerve, podižu kamatne stope kako bi ukrotile inflaciju, ulagači procjenjuju posljedice usporavanja iako fizička tržišta sirove nafte i dalje pokazuju znakove jačanja, a rat u Ukrajini traje.
"Iako izgledi za recesiju doista rastu, prerano je da tržište nafte podlegne takvim zabrinutostima", rekli su analitičari Goldman Sachsa, uključujući Damiena Courvalina, u bilješci. "Globalno gospodarstvo i dalje raste, a porast potražnje za naftom ove godine trebao bi značajno nadmašiti rast BDP-a."
Jačanje dolara također je bio vjetar u leđa robama ovog tjedna jer je američka valuta ojačala na najvišu razinu u više od dvije godine, a ulagači su se klonili rizika. Rast dolara čini sirovine poput nafte skupljima za vlasnike drugih valuta.
Ipak, u Kini postoje znakovi bolje potrošnje nafte jer najveći svjetski uvoznik izlazi iz blokade zbog virusa koja je oborila potražnju. Ukupna potrošnja benzina i dizela prošlog mjeseca bila je na gotovo 90 posto razine iz lipnja 2019., prema izvorima koji poznaju energetsku industriju.
Cijene:
- WTI za isporuku u kolovozu porastao je za 0,5 posto na 99,77 dolara po barelu na robnoj burzi u New Yorku u 5:49 ujutro u Londonu.
- Brent za rujansku namiru dodao je 1,1 posto na 103,89 dolara po barelu na ICE Futures europskoj burzi nakon što je u utorak izgubio 9,5 posto.
Sirova nafta je posljednjih tjedana podržana prekidima opskrbe, uključujući Libiju, kao i padom ključnih američkih zaliha. Osim toga, postoje dokazi da proizvođači u Organizaciji zemalja izvoznica nafte (OPEC) i saveznici nisu bili u mogućnosti u potpunosti povećati opskrbu.
"Cijene će porasti kada prevaziđemo ovaj trenutnu situaciju rizika", rekao je Wayne Gordon, strateg za robu i azijsko-pacifičku valutu u UBS AG Wealth Management, za Bloomberg TV. "Vidjeli smo niz problema u Sjevernoj Africi, vidjeli smo da OPEC potencijalno propušta proizvodne ciljeve. A kada pogledate čak i stranu potražnje, ona i dalje ostaje robusna ako se ne i poboljšava."
U Rusiji, u međuvremenu, postoji prostor za prekid izvoza povrh sankcija koje su nametnule SAD i druge nacije. Ruski sud naredio je Kaspijskom naftovodnom konzorciju da zaustavi punjenje nafte u Crnom moru na 30 dana zbog kršenja plana za sprječavanje izlijevanja. Nije jasno kada će to razdoblje početi.
-- Uz pomoć Roba Verdoncka, Haidi Lun i Shery Ahn.