Unija udruženja poslodavaca Republike Srpske zatražila je od Savjeta ministara BiH da, umjesto zabrane, uvede ograničenja izvoza drvnih sortimenata, ogrevnog drveta i proizvoda od drveta tako da poslodavci mogu izvršiti ugovorne obaveze iz prethodnog perioda.
Iz Unije predlažu da se, na primjer, svakom izvozniku peleta ili briketa omogući izvoz iste količine proizvoda koju je izvezao prethodne godine, jer bi na taj način bilo dovoljno robe i za domaće tržište.
U saopštenju se navodi da tržište proizvodnje peleta u RS nije dovoljno veliko s obzirom na kapacitete i u slučaju primjene donesene odluke dio proizvođača peleta suočiće se sa dodatnim problemom zbog velikog broja angažovanih radnika i transportnih sredstava, a štetu bi trpjeli i prevoznici.
"Takođe, briket se gotovo ni ne plasira na domaćem tržištu i ukoliko se sprovede zabrana izvoza biće potrebno mnogo kapaciteta za njegovo skladištenje", dodaje se u saopštenju.
Iz Unije se nadaju da će u razgovoru sa predstavnicima Savjeta ministara pronaći način da ne ugroze poslovanje poslodavaca, a da bude zaštićen i javni interes.
Vijeće ministara Bosne i Hercegovine donijelo je 15. juna odluku o zabrani izvoza oblovine, ogrjevnog drveta i peleta iz države. Ova odluka znači da bi cijena ogrijevnog drveta i proizvoda od drveta, poput peleta, u BiH ovog ljeta trebala biti stabilizirana.
Radi se o privremenoj zabrani koja bi trajala 90 dana i za koju je ostavljena mogućnost da bude produžena sa ciljem da se zaštiti domaća privreda i zaustavi dalje divljanje cijena.
"Svrha odluke je osiguranje neophodnih količina za prerađivačku industriju i otklanjanje prijetnje od ozbiljne ili nepopravljive štete po šume u Bosni i Hercegovini te sprečavanje kritične nestašice ovih proizvoda za stanovništvo i privredu prouzrokovane krizom na svjetskom tržištu energenata", istaknuto je u ranijem prijedlogu.
Posljednji podaci
Za četiri mjeseca 2022. godine izvezeno je ogrjevnog drveta necrnogorice u vrijednosti 29.172.634 KM ili 19,9 posto više nego za četiri mjeseca 2021., a 117,4 posto više nego u istom periodu 2020. godine. Izvoz peleta je u posmatranom periodu 2022. iznosio 9.564.138 KM ili 91,1 posto više nego 2021., a 130,8 posto više nego 2020.
Neobrađenog drveta je za četiri mjeseca izvezeno u vrijednosti od 16.549.710 KM ili čak 365,5 posto više nego u istom periodu 2021., a 431,7 posto više nego za četiri mjeseca 2020. Kao što se iz podataka vidi, u ovoj godini je značajno porastao izvoz šumskih sortimenata i neobrađenog drveta (oblovine).
Vanjskotrgovinska komora Bosne i Hercegovine (VTK/STK BiH) već dugi niz godina ukazuje na probleme sa kojim su suočene kompanije drvne industrije iz Bosne i Hercegovine, a koji se prvenstveno odnose na nedostatak sirovine.
Više: 'Zabrana izvoza trupaca dala bi drvnoj industriji jači zamah'
Tona peleta prošle godine koštala je 300-330 KM, a sada košta više od 600 KM.
Prema podacima, samo u 2021. godini izvezeno je šumskih sortimenata u vrijednosti od 173.163.851 KM ili 30,8 posto više nego 2020. godine. Izvoz rezane građe je iznosio 457.538.570 KM ili 40,5 posto više nego 2020. godine. Navedeni podaci govore da je izvoz šumskih sortimenata i rezane građe iznosio 630.702.421 KM ili 36 posto ukupnog izvoza drvnog sektora.
Više: Traže se mjere za destimulizaciju izvoza drvnih sortimenata
"Podsjećamo da drvnoprerađivačka industrija u BiH bilježi konstantan rast i suficit u vanjskotrgovinskoj razmjeni, a donošenje odluke o zabrani izvoza trupaca i uvođenje izvozne carine na drvne sortimente sa nižim stepenom obrade dalo bi još jači zamah razvoju ove industrije. Naglašavamo da podmirivanje potreba drvoprerađivača u BiH za sirovinom, posebno onih koji imaju veći stepen finalne obrade drveta, povećat će se broj zaposlenih u drvnoprerađivačkoj industriji", saopćeno je iz UPFBiH.
Uporednopravna analiza propisa zemalja okruženja i zemlja Evropske unije, kako ističu, pokazuje da je većina zemalja uvela takse na izvoz drvnih sortimenata ili skroz zabranila njihov izvoz. Tako Austrija, Hrvatska, Crna Gora, Kosovo već dugi niz godina imaju takse na izvoz određenih drvnih sortimenata.
Kompanije tvrde da su poskupljenja uzrokovana ratom u Ukrajini od koje su ostale države Evropske unije kupovale ogrjev. Zbog toga su bile primorane da ogrjev nabavljaju iz drugih zemalja, među kojima je i Bosna i Hercegovina. Prema navodima kompanija, iz Bosne i Hercegovine svaki dan se izveze 50 šlepera drveta, 20 do 30 šlepera peleta ili 500-700 tona.
--Pisanju pomogao Teo Zorić