Kraljica Elizabeta II već je desetljećima prepoznatljivo lice na britanskim novčanicama i kovanicama. Njezin portret također je prikazan na valutama desetaka drugih država diljem svijeta, kao podsjetnik na kolonijalni doseg Britanskog Carstva.
Što se događa s tim novcem nakon kraljičine smrti ovaj tjedan? Ujedinjenom Kraljevstvu, Kanadi, Australiji, Novom Zelandu i drugim zemljama trebat će vremena da zamijene monarhe na svojim valutama, ali to ne znači da stare novčanice ne vrijede.
Evo pregleda što slijedi za papirnate novčanice s likom pokojne kraljice:
Promjena monarha
Očekuje se da će kraljičin portret na britanskim novčanicama i kovanicama biti zamijenjen likom novog kralja Karla III, ali to se neće dogoditi odmah.
"Sadašnje novčanice s likom Njezinog Veličanstva i dalje će biti zakonsko sredstvo plaćanja", priopćila je Banka Engleske. Objava o postojećem papirnatom novcu koji izdaje Središnja banka Ujedinjenog Kraljevstva bit će objavljena nakon što završi službeno desetodnevno razdoblje žalosti, rečeno je.
Kraljevska kovnica, koja je službeni proizvođač britanskih kovanica, rekla je da su sve kovanice s njezinim portretom "i dalje zakonsko sredstvo plaćanja i u opticaju", a više informacija bit će objavljeno kasnije. "Dok poštujemo ovo razdoblje žalosti, nastavljamo kovati kovanice kao i obično", objavila je Kraljevska kovnica na svojoj web stranici.
Sa 4,7 milijardi britanskih novčanica u vrijednosti od 82 milijarde funti (95 milijardi dolara) u opticaju i oko 29 milijardi kovanica, britanski novac s likom kraljice vjerojatno će biti u opticaju godinama.
"Umjesto da se odmah predaju svi trenutni novčići i novčanice, proces će biti postupan i mnogi će novčići s portretima kraljice Elizabete II ostati u opticaju još mnogo godina", navodi Coin Expert. Nakon što princ Charles preuzme krunu morat će se napraviti novi portret za korištenje na redizajniranim novčanicama i kovanicama, navodi se na web stranici.
Kovanice će ga prikazivati okrenutog ulijevo, za razliku od kraljice koja gleda udesno, u skladu s tradicijom koja datira iz 17. stoljeća. Ona nalaže da se monarsi prikazuju u profilu, u suprotnom smjeru od svojih prethodnika.
Što je s drugim zemljama?
Valute drugih nacija koje prikazuju kraljicu — od australskih, kanadskih i belizejskih dolara — također će se ažurirati s novim monarhom, ali proces bi mogao potrajati dulje jer je "mnogo lakše nametnuti novi dizajn u zemlji iz koje monarh potječe, nego u drugim zemljama u kojima postoji drugačija jurisdikcija", navodi se na web stranici Coin Expert.
Kanadska banka priopćila je da je njezina trenutna novčanica od 20 dolara, izrađena od sintetičkog polimera, dizajnirana "da cirkulira godinama koje dolaze". "Ne postoji zakonski zahtjev za promjenu dizajna unutar propisanog razdoblja kada se promijeni monarh", rekli su iz Banke Kanade. Općenito, kada se za kanadski novac odabere novi subjekt portreta, proces počinje izradom novog dizajna, a nova novčanica spremna je za izdavanje "nekoliko godina kasnije", rekla je banka.
Banka rezervi Novog Zelanda rekla je da će izdati sve svoje zalihe kovanica s prikazom kraljice prije nego što iziđu nove s Karlovim likom. Kraljica je također prikazana na novčanici od 20 dolara, koja se izrađuje "rijetko" i ne postoji "plan uništavanja zaliha ili skraćivanja vijeka postojećih novčanica samo zato što prikazuju kraljicu", rekla je banka.
"Proći će nekoliko godina prije nego što budemo morali uvesti kovanice s likom kralja Karla III i još više dok se ne potroše zalihe novčanica od 20 dolara", dodaje se.
Kraljičina valuta
Elizabeta II prvi se put pojavila na novcu dok je još bila princeza. Bilo je to 1935. godine, kada je kanadska novčanica od 20 dolara prikazivala 8-godišnju princezu Elizabetu, čiji je djed kralj George V tada bio monarh, kao dio nove serije novčanica.
Kanadske novčanice od 20 dolara ažurirane su novim portretom kraljice 1954., godinu nakon njezine krunidbe, a njezin se portret počeo pojavljivati i na drugim valutama diljem svijeta, uglavnom britanskih kolonija i zemalja Commonwealtha.
Britanske novčanice nisu dobile svoj imidž sve do 1960. - sedam godina nakon njezine krunidbe. Tada je Banka Engleske dobila dopuštenje da koristi njezin lik na papirnatom novcu, počevši od novčanice od 1 funte, iako je formalna slika kritizirana kao prestroga i nerealna.
Postala je prvi monarh koji je prikazan na britanskim novčanicama. S druge strane, britanski novčići već više od 1000 godina prikazuju kraljeve i kraljice.
Valute diljem svijeta
Kraljica Elizabeta II za života se pojavila na najmanje 33 različite valute, više od bilo kojeg drugog monarha, što je postignuće zabilježeno u Guinnessovoj knjizi rekorda.
Njezin se lik i dalje nalazi na novcu država gdje je i dalje omiljena figura, poput Kanade, i nastavljaju uključivati Union Jack u svoje zastave, poput Australije i Novog Zelanda.
Nalazi se i na novčanicama i kovanicama koje je izdala Središnja banka Istočnih Kariba, monetarna vlast za skupinu malih nacija koja uključuje Antiguu i Barbudu, Dominiku, Grenadu, Montserrat, St. Kitts i Nevis, Svetu Luciju i Svetog Vincenta i Grenadine.
Druge su zemlje odavno prestale stavljati njezino lice na svoju valutu. Nakon što je Jamajka stekla neovisnost od Britanije 1962. godine, njezina središnja banka zamijenila je kraljicu na papirnatim novčanicama portretima nacionalnih heroja kao što je Marcus Garvey.
Novčanice na Sejšelima sada prikazuju lokalne divlje životinje umjesto kraljice. Bermuda je izvršila sličnu rekonstrukciju, iako je kraljica zadržala manje mjesto na njihovom novcu. Trinidad i Tobago zamijenio je grb nakon što je postao republika.
Hongkonški dolari izdani nakon što je Britanija vratila svoju koloniju Pekingu 1997. prikazuju kineske zmajeve i nebodere na horizontu azijskog financijskog središta.