Većina valuta na tržištima u razvoju oslabila je u odnosu na dolar u ponedjeljak, a indikator volatilnosti je skočio jer je politički rizik u centru pažnje nakon trijumfovanja krajnje desnice na evropskim izborima.
Mađarska forinta je bila najveći gubitnik u odnosu na dolar i evro, nakon što je poraz na glasanju u Evropskom parlamentu naveo francuskog predsjednika Emmanuela Macrona da raspiše vanredne izbore.
Češka kruna, rumunski lej i poljski zlot takođe su zaostajali za konkurentima, opterećeni slabijim evrom.
Politika sve više postaje prijetnja imovini tržišta u razvoju, u godini u kojoj 40 zemalja organizuje izbore. Nedavni izbori u Meksiku, Južnoj Africi i Indiji doveli su do pada imovine ovih zemalja nakon neočekivanih rezultata.
"Izbori nisu prošli kako je planirano, zastrašujući tržišta i podižući stepen neizvjesnosti", napisali su stratezi za hartije od vrijednosti banke TD, među kojima su Mark McCormick i Jayati Bharadwaj.
"Ovo je samo početak turbulentnije pozadine u drugom poluvremenu, posebno zato što je tržište do sada bilo u stanju da uglavnom ignoriše američku političku priču." Debata između američkih predsjedničkih kandidata kasnije ovog mjeseca mogla bi da izazove određeno interesovanje investitora, napisali su.
Zasada, izgledi da krajnje desničarska partija Marine Le Pen prođe dobro na francuskim izborima i potencijalni uticaj na posvećenost Evrope podršci Ukrajini "možda će zahtijevati premiju za rizik" na valute centralne i istočne Evrope ovog mjeseca, naveo je prethodno Frantisek Taborsky, strateg u ING Bank NV.
Menadžeri novca takođe prate dalje podatke o inflaciji u SAD-u i motre na sastanak Federalnih rezervi ove nedjelje.
Na drugim mjestima u svijetu, meksički pezos se kretao između dobitaka i gubitaka, trgujući se na nivou od oko 18,35 za dolar, dok su trgovci čekali vijesti sa sastanka predsjednika Andresa Manuela Lopeza Obradora i njegove nasljednice Claudije Sheinbaum.
Jednomjesečna implicirana volatilnost pezosa skoro se udvostručila u protekloj nedjelji, pošto je postalo jasno da je ljevičarska vladajuća partija osvojila veliku većinu u oba kongresna doma. "Očekujemo da će valuta odražavati veću premiju rizika, u poređenju s onom prije izbora, i ostati nestabilna u bliskoj budućnosti", napisao je u bilješci Bertrand Delgado, direktor za istraživanje i strategiju u Societe Generaleu.
U suprotnosti s ovim trendom bio je južnoafrički rand, koji se oporavio dok su trgovci očekivali pregovore između političkih partija o formiranju koalicione vlade. Rand je prethodno bio poražen ovog mjeseca, nakon što izbori 29. maja nisu donijeli potpunog pobjednika.
"Tržišta ne vole neizvjesnost - sve što izgleda kao izvodljivo rješenje koje umanjuje neizvjesnost i rizik od ekstremnih ishoda čini tržišta komfornijim", rekla je Razia Khan, glavna ekonomistica u Standard Chartered Banku.
Argentinske dolarske obveznice najviše su napredovale među konkurentima na tržištima u razvoju, uprkos povećanju volatilnosti koja pogađa rizična sredstva. Imovina te nacije je pod pritiskom, dok poslanici uzvraćaju udarac paketu reformi predsjednika Javiera Mileia.