Jen je oslabio nakon prvobitnog, varljivog odgovora na odluku Banke Japana (BOJ) da zadrži ključnu kamatnu stopu na nepromijenjenom nivou. Japanska valuta je skliznula za 0,3 odsto, na 156,04 u odnosu na dolar, 33 minuta poslije ponoći u Tokiju, kolebajući se od maksimuma do minimuma tog dana.
Ova vrijednost jena je najslabija u posljednje 34 godine, što podstiče spekulacije da bi vlasti mogle da intervenišu na tržištu već u petak.
Investitori su svakako na oprezu za slučaj da se jen brzo povrati, ali ih brinu i druge stvari: Japan možda ne potvrdi da će biti intervencije, a s druge strane, u prošlosti su neki ekstremni skokovi nakon padova pripisivani algoritamskom trgovanju.
Jen je ove godine najlošiji među glavnim valutama Grupe 10, s već zabilježenim padom od devet odsto. Kreatori politike su više puta upozoravali da deprecijacija neće biti tolerisana - ako prebrzo ode predaleko. Shunichi Suzuki, ministar finansija, rekao je u četvrtak da će preduzeti odgovarajuće mjere ako bude potrebno.
Na osnovu analize komentara Masatoa Kanda, najvišeg zvaničnika za valute u ministarstvu finansija, 157,60 u odnosu na dolar je jedan od ključnih nivoa za posmatranje. Još nema znakova da će ministarstvo započeti kupovinu jena, čak i dok on nastavlja da pada; ali situacija bi se mogla veoma brzo promijeniti.
Potencijalni okidači za ekstremni pad i akcije koje bi preuzele vlasti u Tokiju mogli bi uslijediti u momentu kada Kazuo Ueda, guverner BOJ, održi konferenciju za štampu u petak popodne ili kasnije, kada izađu podaci o željenom indikatoru inflacije Federalnih rezervi.
Osim toga, u Japanu su državni praznici u ponedjeljak i petak sljedeće nedjelje, što sa sobom nosi rizik od nestabilnosti usljed slabog trgovanja. Japan je, inače, još od 1998. svoju prvu intervenciju kupovine jena izvršio u septembru 2022. godine, kada je tadašnji guverner Haruhiko Kuroda oštro ocijenio političke odluke, a valuta je potonula.
Japan je intervenisao u tri navrata do oktobra 2022, potrošivši više od devet biliona jena (58 milijardi dolara).