Japanski jen je pao na najnižu vrijednost naspram dolara od 1990. godine, a vladin zvaničnik u čijoj se nadležnosti nalazi kurs državne valute rekao je da su vlasti spremne da odgovore na svaki događaj koji bi valutu dodatno oslabio.
"Bilo da ovo podrazumijeva valutnu intervenciju ili ne, mi smo sve vrijeme spremni za sve situacije", rekao je zamjenik ministra finansija Masato Kanda novinarima.
USDJPY:CUR
USD
153,08 JPY
vrijednost na početku trgovanja
153,16
posljednja zaključna vrijednost
153,16
promjena od početka godine
8,409%
dnevni raspon
0,00 - 0,00
raspon u 52 nedjelje
132,02 - 153,24
Nakon što je inflacija u SAD ubrzala više od očekivanja, jen je pao i jedan dolar je kupovao 153,24 jena. Izvještaj o rastu cijena u SAD investitore je ubjedio da će smanjenja kamatnih stopa doći kasnije ove godine. Razlika između američkih i japanskih kamatnih stopa je ključni faktor koji utiče na devizni kurs. Prinos na desetogodišnje državne obveznice Japana porastao je za četiri bazna poena na 0,835 odsto, što je najviše od novembra, a rastao je i prinos na američki dug.
Japanske akcije pale su drugi dan zaredom pošto je zbog budućih poteza Feda nestao apetit investitora za rizičnijim klasama imovine. Indeks Nikkei 225 Stock Average je pao za 1,3 već na početku trgovanja.
Japanski zvaničnici su više puta rekli da ne brane određene nivoe jena, već da paze na previše nagla kretanja na tržištu. To je stav koji im pomaže da opravdaju ulazak na tržište dok u najvećoj mjeri poštuju međunarodne sporazume koji kažu da tržišta treba da određuju devizni kurs.
Japan je tri puta intervenisao na tržištima novca 2022. kako bi ojačao jen nakon što je valuta oslabila na 151,95 u odnosu na dolar. Japan je potrošio više od 60 milijardi dolara u tu svrhu, a saveznici, među kojima su i SAD, nisu kritikovali te poteze.
Veoma mali broj fondova je bio voljan da se kladi na jačanje dolara preko "call" opcije jer su se plašili da bi Japan mogao da interveniše, rekli su trgovci.
Otkako je Banka Japana prošlog mjeseca podigla kamate prvi put u posljednjih 17 godina, jen se uglavnom kretao oko 151 za dolar. Podaci o potrošačkim cijenama u SAD su ga prvo gurnuli ka psihološkoj barijeri od 152, a zatim na najniži nivou u posljednje 34 godine. Razlog je strah investitora da se razlike u kamatnim stopama između SAD i Japana neće smanjiti duže nego što se ranije očekivalo.
U svojim komentarima, Kanda je rekao da su prevelika kretanja valute loša za ekonomiju. Iako je rekao da su kretanja od početka godine bila "znatna", nije ih opisao kao prevelika. Takođe nije rekao da su vlasti spremne da preduzmu "hrabre mjere", što je uglavnom bila fraza korišćena pred intervencije na tržištu valuta.
"Kretanje jena procjenjujemo sveobuhvatno, uzimajući u obzir osnovne makropokazatelje. Ne mogu da vam kažem da li je ovaj pad pretjeran", rekao je Kanda.
On je rekao da se koristi od slabog jena smanjuju, a kretanja na tržištu su u posljednje vrijeme brza.
"Neki ljudi imaju koristi, a nekima kretanja škode, ali nema sumnje da se prednosti smanjuju", rekao je Kanda. "Više nije nužno tačna tvrdnja da slab jen pomaže kompanijama", dodao je.