Veza konvertibilne marke i eura se simbolično u javnosti pojavi kao tema političkih monologa nepotkrijepljenih argumentima. Želja za proizvoljnim štampanjem novca možda zvuči primamljivo za bh. političare ali s trenutnim zakonima i Ustavom BiH možemo ju okarakterizirati kao nedostižan politički san.
Centralna banka BiH organizirana je po modelu valutnog odbora, po modelu monetarne politike koja se uvodi u ekonomski i politički nesigurna područja. BiH je okarakterizirana kao takva prije 25 godina kada je valutni odbor uveden. Jedini instrument monetarne politike kojim raspolaže Centralna banka je obvezna rezerva te nema diskrecionih prava kao tipična centralna banka.
"Fiksni kurs KM u odnosu na euro definisan je Zakonom o Centralnoj banci Bosne i Hercegovine", priopćili su iz Centralne banke za Bloomber Adriju. "Ovaj model je opravdan karakteristikama naše ekonomije i nesporno je da je dao svoj doprinos ekonomiji zemlje i opravdao svoje postojanje."
Konvertibilna marka vezana je za valutu "sidro", euro. Jednostavnije rečeno, svaka emitovana KM ima pokriće u stranoj valuti.
Berislav Kutle, predsjednik Udruženja bankara Bosne i Hercegovine, rekao je za Bloomberg Adriju da nije realno očekivati da se u dogledno vrijeme promjeni sustav valutnog odbora kako bi Centralna banka BiH mogla uticati na odnos KM i eura.
"Mada zvuči pretvrdo, ali to je sreća za monetarni sustav i njegovu stabilnost", kazao je Kutle. "Sadašnja politička struktura sa svojim destruktivnim (sebičnim) razmišljanjima bi brzo uništili vrijednost valute kad bi se oni pitali. Boreći se za "nacionalne" interese u situaciji su uništiti sve osim svojih privatnih interesa."
Valutni odbor ograničava Centralnu banku da vrši svoju pozitivnu ulogu kao u slobodnim državama. Isti taj odbor ne dozvoljava "domaćim snagama da unište i ono malo snage naše privrede i povjerenja prema valuti" naveo je Kutle.
"Model Centralne banke u BiH omogućio je ujedinjenje ekonomije u novčanoj oblasti, postignuta je makroekonomska stabilnost, između ostalog, i stabilnošću domaće valute i omogućio je izbjegavanje uticaja politike na Centralnu banku", rekli su iz Centralne banke.
Znanje, neznanje
Strah da bi bh. političari poput malog djeteta "razvalili" sve što je krhko i kompleksnost unutarnjeg uređenja BiH odvraćaju sve relevantne aktere u bh. ekonomiji da razmišljaju o "prekidu veze" BAM i EUR.
"Vezu konvertibilne marke i eura ovakvu kakva danas postoji moguće je promjeniti donošenjem novog ustava u kojem bi se redefinirala kompletna regulativa države", kazao je Kutle.
Profesorica na Ekonomskom fakultetu univerziteta u Sarajevu Azra Hadžiahmetović kaže da u današnjim uvjetima globalnog usporavanja rasta, rastuće inflacije, prekinutih i promjenjenih lanaca snabdjevanja, energetske i prehrambene krize najveci teret po sve vlade svijeta je na fiskalnom sektoru.
Za BiH kaže da bi "eventualno mogli koristiti instrumente monetarne politike u nošenju sa posljedicama aktuelne krize a da ne uletimo u zamku ubrzanja pogoršanja ekonomskih performansi."
"Vrijedi pomenuti da je 19 zemalja članica EU istovremeno i u članstvu Ekonomske i monetarne unije (EMU) sa jedinstvenom monetarnom politikom i Europske centralne banke (ECB) kao monetarnim autoritetom ne samo za zemlje EMU vec i cijelu EU", kazala je profesorica. "Kriteriji konvergencije su ujedno i ključni kriteriji makroekonomske stabilnosti što je od posebne važnosti za zemlje nedovršenih strukturnih reformi a posebno za zemlje kojima je EU važan ekonomski partner."
Glavni vanjskotrgovinski partneri BiH su upravo iz eurozone.
Valutni odbor ne predstavlja prepreku ekonomskom rastu, jer problemi BiH nisu monetarne, nego realne prirode.
"Šta god uradili s kursom, naš izvoz ne mora nužno porasti, jer smo manje proizvodno konkurentni od zemalja koje proizvode iste ili slične proizvode", kazali su iz Centralne banke. "S druge strane, slabljenje kursa KM bi zasigurno imalo negativne efekte na dužnike sa zajmovima indeksiranim ili izdatim u starnim valutama. Vrijednost duga bi u slučaju devalvacije porasla."
Kutle je stajališta da rasprava o raskidanju veze marke i eura su ili predizborni trikovi ili pak temeljna neznanja. San svake države njena potpuna, pa tako i monetarna stabilnost.
"U našem slučaju to je, na žalost, još na razini naučne fantastike. Previše preduvijeta bi trebalo ispuniti kako bi to bilo realno. Ova struktura političara to ne može a još manje zna", zaključuje Kutle.