Malo je vjerojatno da će Europska središnja banka zakoračiti izravno na devizna tržišta, čak i ako je suočena s padom eura od više od 10 posto ove godine, dok postoji mogućnost da se Japan uključi u takvu vrstu intervencije ako jen nastavi kliziti, prema Goldman Sachs Group Inc.
Američki dolar, potaknut kombinacijom agresivne monetarne politike Federalnih rezervi i kupnje utočišta, trguje se blizu svoje najjače razine u desetljećima, kotrljajući valute od Mađarske do Novog Zelanda. Euro i jen, najtrgovaniji parovi američkog dolara, su imali problema, dok su neke zemlje poput Čilea i Indije već poduzele izravne korake u potpori svojim valutama.
Ipak, mali su izgledi za takav potez ECB-a u kratkom roku, kaže Goldmanova devizna strateginja Karen Reichgott Fishman, koja kaže da predsjednica Christine Lagarde i njezini kolege imaju hitnijih problema s kojima se moraju pozabaviti prije nego što preusmjere pozornost na potporu europskoj zajedničkoj valuti. Visoko na tom popisu su porast inflacije, rizici za opskrbu energijom i pogoršanje takozvanih perifernih tržišta obveznica, poput talijanskog, čija su pitanja pogoršana političkim previranjima.
Euro i jen pali su na najniže razine u odnosu na dolar u posljednja dva desetljeća. (Bloomberg)
Ovi problemi poduprli su odluku središnje banke od četvrtka da povisi svoju referentnu stopu za pola postotnog boda, što je prvo povećanje u desetljeću, i pruži dodatne pojedinosti o svom najnovijem instrumentu tržišta obveznicama, čiji je cilj spriječiti raspadanje eura područje.
"Rizici fragmentacije"
"Zabrinutost zbog rizika fragmentacije i povećane političke neizvjesnosti u Italiji u konačnici je prevagnula nad početnim uzlaznim pritiskom na euro - naglašavajući kompliciran skup izazova s kojima se jedinstvena valuta trenutačno suočava", napisala je Goldmanova strateginja u bilješci. Iako je devizna intervencija svakako "u alatu", vjerojatnost da će je ECB primijeniti je "niska", rekla je.
Euro je u petak pao za 0,3 posto na 1,0194 USD, produžujući ovogodišnji pad na 10,3 posto.
Haruhiko Kuroda (Bloomberg)
U međuvremenu, jen je pao za više od 16 posto u odnosu na dolar ove godine i početkom ovog mjeseca dotaknuo je najnižu razinu od 1998. Guverner Banke Japana Haruhiko Kuroda naglasio je u četvrtak svoju odlučnost da se drži najnižih kamatnih stopa čak i ako to znači slabije valuta.
Koliko dugo BOJ može izdržati dok jen pada je otvoreno pitanje. Reichgott Fishman rekao je kako su intervencije najvećih svjetskih središnjih banaka bile rijetke u posljednjim desetljećima, a kada se i dogode obično su koordinirane, izgledi da će Japan nešto poduzeti povećat će se ako tečaj dolara i jena nastavi rasti .