Uspon dolara na rekordne razine gura ostale valute u stranu, a euro i funta u petak su dosegnuli nove najniže razine u više desetljeća.
Zajednička je valuta skliznula 1 posto na najslabiju vrijednost od 2002., dok je funta pala za čak 2,1 posto na najnižu razinu u 37 godina. To je došlo nakon što je mjerač američkog dolara dosegao još jedan rekord svih vremena, a trgovci su se usredotočili na rastući jaz između kamatnih stopa u SAD-u i drugdje.
Na kraju tjedna ispunjenog sastancima središnje banke, pa čak i pohodom Japana na tržište valuta kako bi usporio pad jena, još jedno pomicanje stope od 75 baznih bodova od strane Federalnih rezervi pokazalo je njezino vodstvo u pružanju ogromnih povećanja za ukrotiti inflatorni pritisci.
Za usporedbu, rast Banke Engleske od 50 baznih bodova u četvrtak sugerirao je da će zauzeti pristup čekanja i vidjeti inflacijske pritiske u nadolazećim mjesecima, dok čak ni pooštravanje od 100 baznih bodova od strane švedske središnje banke nije uspjelo ojačati njezinu valutu, s obzirom na niže izglede za stope u nadolazećim mjesecima.
"Niti jedna središnja banka ovaj tjedan nije nadmašila Fed u smislu stopa", rekao je Geoffrey Yu, viši devizni strateg u Bank of New York Mellon. "Radi se o kamatama, a tržište to čini jednostavnim. Trenutačno se puno toga događa, ali u konačnici, tko je najjastreblija središnja banka? Fed."
Švicarski franak skliznuo je više od 1 posto u odnosu na dolar otkako je Švicarska nacionalna banka podigla stopu od 75 baznih bodova u četvrtak razočaravši neke na tržištu koji su se kladili na još veće povećanje. Norveška kruna također trpi, pri čemu se Norges Bank pridružuje drugim kreatorima politike koji se čine opreznijima u pogledu agresivnog povećanja kamata u usporedbi s Fedom.
Glavne središnje banke počele su povećavati kamatne stope od kraja prošle godine i pooštravale su politiku različitim brzinama i veličinama kako bi se suzbile od stalnih pritisaka na cijene. Federalne rezerve započele su svoj ciklus podizanja u ožujku, kasnije od Banke Engleske, ali je njezina agresivna povećanja podigla kamatnu stopu na 3,25 posto, u usporedbi s 2,25 posto BOE-a. S obzirom da je počela podizati stope tek u srpnju, službena stopa Europske središnje banke iznosi mizernih 1,25 posto.
Zaostajanje za Fed-om
To je dovelo do neumoljive rasprodaje eura, funte i drugih valuta jer se smatra da njihove središnje banke zaostaju u Fed-ovoj predanosti obuzdavanju inflacije pod svaku cijenu, čak i pod cijenu gospodarskog usporavanja. Najveći gubitak doživio je jen, koji je do sada ove godine pao za gotovo 20 posto u odnosu na dolar jer su uporno niske kamatne stope u Japanu potaknule ulagače da odbace valutu s niskim prinosom.
Nekolicina zemalja, uključujući Japan i Indiju, ušla je na tržište valuta kako bi obranila svoje valute od snage dolara, ali to je bilo uzaludno jer se čak ni pokušaji kupnje valute zemalja s ogromnim deviznim rezervama nisu mogli mjeriti s tržište koje je nagnuto prema dominaciji dolara.
"Dolar se već trguje uz veliku premiju rizika privlačeći globalne sigurne priljeve", rekao je Valentin Marinov, voditelj valutne strategije G-10 u Credit Agricole SA, u bilješci. "Sposobnost drugih valuta G-10 da se održe odavde dodatno će ovisiti o vjerodostojnosti predanosti njihovih središnjih banaka da se suprotstave Fed-ovoj nemilosrdnosti ili brane svoje valute."