Nemiri koji utiču na drugu najveću svjetsku ekonomiju počinju se prenositi na kinesko tržište zlata.
Porast kupovine kineskih stanovnika, potaknut smanjenom potražnjom nakon tri godine ograničenja zbog pandemije i optimizmom da će se ekonomija brzo oporaviti, počinje usporavati — još jedan znak da oporavak gubi zamah.
Kina se takmiči s Indijom kao najveći svjetski potrošač zlatnih poluga, kovanica i nakita. Njena centralna banka također je nedavno bila kupac, puneći svoje rezerve sedam uzastopnih mjeseci nakon trogodišnje pauze. Iako se većina zlata trguje kao finansijska imovina - posebno kao utočište za investitore u rizičnim vremenima ili kao zaštita od inflacije - kineska fizička potražnja za plemenitim metalom pomogla je poduprijeti njegov uspon ove godine na više od 2.000 dolara za uncu.
Čini se da je brza ekspanzija maloprodaje zlatnog i srebrenog nakita dostigla vrhunac kada je u maju u poređenju s prošlom godinom porasla 24 posto, na 26,6 milijardi juana (3,7 milijardi dolara). To je sporije od rasta od 44 posto i 37 posto, zabilježenog u prethodna dva mjeseca. Isto razdoblje prošle godine uključivalo je produženo zatvaranje Šangaja, kada je potražnja za robom i uslugama pala u cijeloj ekonomiji.
Ključni pokazatelj potražnje za plemenitim metalom ukazuje na daljnje slabljenje u junu. Od premije od 44,20 dolara za uncu u martu, cijena zlata u Šangaju sada se trguje s diskontom u odnosu na međunarodno tržište, prema Svjetskom vijeću za zlato.
Stanovništvo oprezno
"Stanovnici su trenutno prilično oprezni u trošenju gotovine zbog raznih neizvjesnosti", rekao je Jiang Shu, generalni direktor odjela za plemenite metale u Shanghai Shandong Gold Industrial Development Co. "Možda nećemo ponovo vidjeti nagli porast kupovine bez pada cijene zlata".
Pitanja koja su međunarodne cijene držala blizu rekordnih nivoa još uvijek su u igri: rat u Ukrajini, napetosti između Washingtona i Pekinga te strahovi od inflacije i recesije diljem svijeta. U isto vrijeme, domaći faktori poput slabih tržišta za druga ulaganja poput dionica i imovine mogli bi pomoći u podršci potražnji.
Iako je porast kupovine u Kini usporen, maloprodaja bi trebala ostati visoka u kratkom roku, budući da je zlato i dalje dobro ulaganje, dok i dalje postoji zabrinutost zbog inflacije, posebno u SAD-u, rekao je Zhang Ting, analitičar iz Sichuan Tianfu Bank Co. Daljnje kupovine Narodne banke Kine također bi mogle nadoknaditi pad maloprodaje, rekao je Jiang iz Shanghai Shandonga.