Trgovci se pripremaju za veću volatilnost turske lire jer se na osnovu izbrojanih glasova čini da će biti održan i drugi krug predsjedničkih izbora za dvije nedjelje. To dodaje još veći pritisak na strogo kontrolisanu valutu.
Lira je bila nešto slabija, pala je za 0,2 odsto na 19,63 za dolar u 8:15 ujutru u Istanbulu, što je blizu najniže vrijednosti u posljednja dva mjeseca. Ranije su državne banke intervenisale kako bi zadržale kurs na oko 19,65 za dolar, kažu upućeni. Valuta je u petak završila na 19,58 za dolar, čime njen ukupan ovogodišnji pad iznosi pet odsto. Centralna banka je odbila da komentariše kurs.
Predsjednik Recep Tayyip Erdogan ponovo će se suočiti s opozicionim kandidatom Kemalom Kilicdarogluom u drugom krugu izbora 28. maja, pošto oba kandidata nisu uspjela da osvoje 50 odsto od ukupnog broja glasova potrebnih za pobjedu u nedjelju. Do ponedjeljka rano i sa više od 98 odsto prebrojanih glasačkih kutija, Erdogan je imao 49,3 odsto glasova, dok je Kilicdaroglu obezbijedio 45 odsto podrške. Iako je još uvijek moguće da Erdogan proglasi pobjedu u prvom krugu, drugi krug je najvjerovatniji ishod.
"Ako se ovi rezultati održe, to bi bio jedan od najgorih ishoda za tržišta", rekao je Ogeday Topcular, menadžer novca u RAM Capital SA. "Biće nejasnoća u naredne dvije nedjelje."
Turska valuta je pod pritiskom otkako je Erdogan pojačao niz neuobičajenih politika počevši od 2018. godine, uključujući smanjenje kamatnih stopa kako bi se podstakao rast čak i kada je inflacija porasla, kontrole deviznog kursa i državne intervencije.
Intervencije na tržištu od centralne banke ukupno su iznosile skoro 177 milijardi dolara u proteklih 16 mjeseci, prema procjeni Bloomberg Economicsa.
"Naredne dvije nedjelje će vjerovatno biti najnapetije u turskoj politici od kada su AKP i Erdogan došli na vlast prije dvije decenije", rekao je Piotr Matys, viši valutni analitičar u In Touch Capital Markets u Londonu. "Backdoor devizne intervencije će se vjerovatno nastaviti u naredne dvije nedjelje kako bi lira ostala relativno stabilna."
Analitičari JPMorgana i HSBC-a kažu da očekuju da će lira depresirati na oko 24-25 za dolar. Goldman Sachs je prošle nedjelje rekao da tržište cijeni oštru devalvaciju čije bi vrijeme bilo teško predvidjeti.
Šta poručuje Erdoganov protivnik
Kilicdarogluov opozicioni savez obećao je da će preokrenuti mnoge ekonomske politike sadašnje administracije, vratiti politiku kamatnih stopa sličnu onoj u drugim zemljama i imenovati "autonomnog" šefa centralne banke. Nasuprot tome, Erdogan je od 2019. protjerao tri guvernera centralnih banaka u potrazi za sve nižim troškovima zaduživanja.
Prema podacima koje je prikupio Bloomberg, ukupna posjedovanja turskih akcija i obveznica stranih investitora iznosila su manje od 24 milijarde dolara u petak prije glasanja. To je manje u odnosu na oko 152 milijarde dolara prije jedne decenije.
Prema Bloomberg Intelligenceu, zaokret u kreiranju politike biće od ključnog značaja za vraćanje povjerenja stranih investitora i preokretanje nekih od 11 milijardi dolara odliva u proteklih pet godina.
Vladini napori da podrži liru iscrpili su rezerve centralne banke i ostavili valutu na "neodrživo visokim nivoima", rekao je Nick Stadtmiller, šef proizvoda u Medley Global Advisorsu u New Yorku.
"Oni ne mogu da izdrže zauvijek, a ozbiljna devalvacija je vjerovatna u narednih nekoliko kvartala", rekao je on. "Prije svega, očekivao bih da će vlada pooštriti kontrolu, koja je već implicitno na snazi, kako bi spriječila daljnji odliv kapitala."