U 2023. godini keš je ponovo u modi.
To je zaključak 404 profesionalna i mala investitora koji su učestvovali u najnovijem istraživanju MLIV Pulse. Dvije trećine ispitanika reklo je da bi gotovina u njihovim portfeljima prije ojačala nego umanjila njihov učinak u narednoj godini.
To što novac ima tu vrstu privlačnosti mnogo govori o nestabilnom finansijskom i ekonomskom okruženju. Strahovi od potencijalnog pada na tržištu, kontinuirano povećanje kamatnih stopa Federalnih rezervi i nadolazeća recesija čine investitore nervoznim. Oni su zabrinuti da bi 2023. mogao da se ponovi brutalan udar na portfelje iz 2022. godine. Glavni američki strateg za akcije kompanije Morgan Stanley Michael Wilson rekao je prošle sedmice za Bloomberg TV da bi indeks S&P 500 mogao pasti oko 20 posto zbog slabih korporativnih prihoda.
U tom kontekstu, gotovina djeluje kao sigurno utočište, posebno s nedavnim prinosima na kratkoročne američke državne obveznice, koji su dovoljno visoki da nadmaše klasičnu strategiju za portfelj akcija i obveznica u odnosu 60:40 prvi put od 2001.
"Ohrabrujemo ljude da drže gotovinu, da to nije samo opterećenje koje će ih sputati", rekao je Leo Kelly, glavni izvršni direktor kompanije Verdence Capital Advisors. "Možete dobiti dobar prinos, a bit će dosta nestabilnosti na tržištima i mnogo šansi."
Naravno, investitori gube držeći gotovinu zbog inflacije, rekla je Rachel Elson, savjetnica za bogatstvo u Perigon Wealth Managementu. Međutim, za klijente koje čekaju određeni troškovi, kao što su vjenčanje ili porez, manje je bolno biti oprezan kada možete dobiti kamatnu stopu od 3,75 posto na štedni račun Marcusa, banke Goldman Sachs Group Inc, rekla je Elson.
Novac koji investitori ulože ove godine će vjerovatnije otići u pasivne fondove nego u aktivne zajedničke fondove. Samo 17 posto ispitanika u anketi je reklo da je velika vjerovatnoća da će prosječan aktivni američki akcijski fond s velikim kapitalom nadmašiti pasivni fond koji prati S&P 500 u toku 2023. godine.
Kada su profesionalni investitori upitani da li planiraju ove godine povećati svoju izloženost aktivnim fondovima, pasivnim fondovima i međunarodnim investicijama, najpopularniji odgovor je bio međunarodna izloženost (47 posto), zatim ulaganje više novca u pasivne fondove (37 posto) i povećanje ulaganja u aktivne fondove (30 posto).
Suprotno tome, mali investitori češće ulažu novac u pasivne fondove (46 posto), zatim u međunarodne investicije (38 posto) i fondove kojima se aktivno upravlja (22 posto).
Neki investitori kažu da će ih sposobnost aktivnih menadžera da budu okretni i drže gotovinu učiniti privlačnom opcijom u neizvjesnim vremenima. "Sa stalno višim stopama, postojat će velike mogućnosti za koncentrisane, aktivne menadžere koji se ne oslanjaju na standarde, da nadmaše rezultate", napisao je jedan ispitanik. Na fundamentalnom nivou, "ljudska je priroda da traži natprosječne prinose", prokomentarisala je druga osoba.
MLIV Pulse je sedmična anketa čitalaca Bloomberg Newsa na terminalu i na mreži, koju provodi Bloombergov Markets Live tim.