Nova godina donijela je novi val investicija u američke štedne obveznice.
U siječnju su Amerikanci kupili 4,26 milijardi dolara tih obveznica, što je najveći iznos ikad ostvaren u prvom mjesecu, objavilo je američko ministarstvo financija.
Prije godinu dana taj je iznos dosegao 3,29 milijardi dolara, a u prvom mjesecu 2021. godine tek 106 milijuna dolara.
Dizajnirane za zaštitu investitora od inflacije, štedne obveznice bile su jedna od rijetkih svijetlih točaka u vrijeme pada vrijednosti dionica i obvezničkog tržišta prošle godine.
Trenutačna kamatna stopa na štedne obveznice je 6,89 posto, premda je to niže od rekordnih 9,62 posto u prethodnih šest mjeseci, prije studenoga 2022. godine. Sadašnjih 6,89 posto vrijedi do kraja travnja.
Postoji godišnje ograničenje od deset tisuća dolara na kupnju štednih obveznica za svakog pojedinca, a mali su investitori osjetili trenutak za ponovno ulaganje gotovine u tu vrstu ulaganja unatoč dobroj izvedbi dionica tijekom siječnja.
Indeks S&P 500 je u siječnju porastao 6,2 posto, što je njegov najbolji siječanjski rezultat u četiri godine, a Nasdaq 100 imao je najbolji siječanj u više od dva desetljeća.
Kamata na takozvane "I", odnosno inflacijske obveznice sastoji se od fiksnog i varijabilnog dijela koji dvaput godišnje određuje ministarstvo financija, prvog radnog dana svibnja i prvog radnog dana studenog. Taj varijabilni dio pada ili raste ovisno o indeksu potrošačkih cijena.
S obzirom na to da inflacija usporava, kamatna bi stopa u svibnju trebala pasti.
No, dio ljudi gleda prema drugim oblicima investiranja. Primjerice, Chris Diodato, utemeljitelj financijskog savjetnika WELLth Financial Planning iz Palm Beacha, više ne preporučuje ovu vrstu obveznica jer će kamatna stopa u svibnju vjerojatno pasti ispod pet posto, a postoji i zabrana prodaje godinu dana dok njihovo unovčavanje prije isteka roka od pet godina znači gubitak kamatne stope u posljednja tri mjeseca.
Diodato preferira oročene depozite zbog sličnih kamatnih stopa bez uvjetovanja ili zabrane prodaje, odnosno ulagačkog limita.
Primjerice, Marcus Capital One Financial, inače dio Goldman Sachsa, nudi kamatnu stopu od 3,85 posto na 13 mjeseci oročene štednje bez naknade za povlačenje ulaganja, a banka Ally ima slične uvjete na 11 mjeseci.
Trenutačno rastu prinosi i na državne obveznice koje na 20 godina sada imaju prinos od 3,6 posto, a na 30 godina od 3,5 posto.
Municipalne obveznice u posljednje vrijeme također privlače pozornost s obzirom na rast prinosa i njihovo izuzeće od porezne obveze.
Trenutačno se kod popularnijih ponuda prinos na 12 mjeseci kreće na oko 2,10 posto.
"Zasad je ipak teško nadmašiti I obveznice", kaže Jay Zigmont, utemeljitelj tvrtke za financijsko savjetovanje Childfree Wealth usmjerene na financije osoba bez djece.