Bitcoin je u ponedeljak prvi put prešao prag od 120.000 dolara, a nakon nekoliko sati postavio je novi rekord, probivši granicu od 122.000 dolara. Rekordne vrijednosti zabilježene su i u evrima, jer za bitcoin trenutno treba izdvojiti 104.000 evra. Šta se dešava? Zašto kriptovaluta koja obuhvata 64 odsto tržišne kapitalizacije cjelokupnog kripto-tržišta postaje sve jača?
XBTUSD:CUR
XBT-USD Cross Rate
122.439,8 USD
+3.306,03 +2,78%
vrijednost na početku trgovanja
119.132,19
posljednja zaključna vrijednost
119.133,77
promjena od početka godine
29,3677%
dnevni raspon
118.312,76 - 122.582,76
raspon u 52 nedjelje
66.814,05 - 122.582,76
Nakon naglog skoka prilikom ponovnog izbora Donalda Trumpa, bitcoin je više mjeseci oscilirao oko nivoa od 100.000 dolara. Zabrinutost povodom političkih i ekonomskih poteza predsjednika umanjivala je optimizam koji je pokrenula njegovoj politici naklonjena, izrazito prokripto orijentisana agenda Bijele kuće. Međutim, sada, kada su i drugi rizični instrumenti, na primjer akcije, ponovo na rekordnim nivoima, bitcoin prelazi u ofanzivnu.
"Ovaj odnos pokazuje da investitori bitcoin sve manje vide samo kao spekulativno sredstvo i sve više kao makrozaštitu i strukturno ograničenog čuvara vrijednosti", rekao je George Mandres, viši trgovac u XBTO Trading LLC. "Talas riziku naklonjenog sentimenta na berzi, zajedno sa velikim institucionalnim prilivima u spot ETF-ove vezane za bitcoin i ether, pokreće ujednačen rast - bez oštrih kolebanja koja su obilježila prethodne bikovske cikluse."
Ove godine je bitcoin zabilježio "skroman" rast u visini od 15 odsto. Za poređenje spomenimo, recimo, slovenački indeks SBITOP, koji je ove godine najprofitabilniji indeks na svijetu, a zabilježio je 40 odsto rasta (obje vrijednosti preračunate u evrima).
Kriptovalute, ilustracija (Depositphotos)
"Bitcoin je premašio 120.000 dolara, ali pravi izazov predstavlja prag od 125.000 dolara", ocijenila je Rachael Lucas, analitičar u BTC Markets.
Rastu cijene bitcoina doprinijela je i likvidacija kratkih pozicija tokom vikenda: prema podacima Coinglassa, obrisano je više od milijarde dolara bitcoin pozicija, prenio je Bloomberg.
Cijena raste i zbog spekulacija pred takozvanom kripto-nedjeljom u američkom kongresu, gdje bi zakonodavci trebalo da raspravljaju i možda čak glasaju o ključnim propisima za digitalnu imovinu.
Do kog nivoa vrijednost može da ide
Analitičari Bitfinexa nedavno su za Bloomberg Adriju ocijenili da bi vrijednost najpoznatije kriptovalute mogla da dostigne 145.000 dolara do sredine 2025. godine, možda čak i 200.000 dolara u povoljnim tržišnim uslovima. Na početku 2026. godine očekuju da će dostići vrijednost od oko 260.000 dolara.
U ekstremnom slučaju bi vrijednost bitcoina do kraja godine premašila 200.000 dolara, rekao je sredinom juna za Bloomberg Adriju Nenad Nerandžić iz Kriptobroker kluba.
Rast pokreću prilivi u ETF, efekti nakon prepolovljenja nagrade rudarima (halving) i institucionalna tražnja. Međutim, tržište ostaje osjetljivo na makroekonomske i političke promjene, dodao je.
Nerandžić očekuje da će se bitcoin do kraja godine kretati između 130.000 i 150.000 dolara.
Marko Matanović, direktor i suvlasnik kriptomenjačnice ECD.rs, takođe je bio optimističan. "Cijena raste i vjerujem da će do kraja godine biti viša nego danas. Mogu da zamislim i scenario u kojem bi vrijednost bitcoina premašila 200.000 dolara", izjavio je za Bloomberg Adriju i naglasio da to nije investicioni savjet.
Realizovati prinos?
Od realizovanja dobiti još niko nije bankrotirao, kaže poslovica. Međutim, investitori doživljavaju psihološki pritisak tokom rasta jer očekuju da će se cijena još više povećati. Zasad ostaju optimistični i brojni analitičari koji pozitivno gledaju na cijenu bitcoina i kripto-tržište uopšte.
Kratkoročna realizacija profita je očekivana, ali "rast ima momentum" i pokreće je visoka tražnja fondova koji se kotiraju na berzi (ETF), dodaje analitičar Rachael Lucas. "Podrška na nivou od 112.000 dolara znači da svaki pad izgleda kao prilika za kupovinu, ne kao preokret."
Ovaj put je drugačije, kažu analitičari. "Cijene ne rastu na krilima markoekonomskih pokretača, već se radi o izolovanom događaju", smatra Nicolai Sondergaard, istraživački analitičar u Nansenu. "Uprkos tome, nedavne mjere SAD, od fiskalne ekspanzije do očekivanja daljeg ublažavanja monetarnih politika, stvorile su okruženje koje bitcoinu nesumnjivo daje vjetar u leđa."
Bilo kako bilo, oprez nije suvišan, upozoravaju poznavaoci.
Trenutno nema komentara za vijest. Ostavite prvi komentar...