Cijena bitcoina premašila je u ponedjeljak 72.000 dolara, bilježeći novi istorijski rekord i rast od preko 65 odsto od početka godine. Zamah je prvenstveno vođen prilivima novca u američke spot bitcoin ETF-ove (engl. exchange-traded fund - fond kojim se trguje na berzi), koji su pokrenuti početkom 2024, a čime je ostvaren decenijski san kripto-zajednice. Ipak, statistički parametri pokazuju da se tokom aktuelnog zamaha najvrijednije kriptovalute na dnevnom nivou generiše manje bitcoin milionera (onih čija je imovina u bitcoinu premašila vrijednost od milion dolara) nego što je to bio slučaj kada se odvijao prethodni uzlet cijene.
XBTEUR:CUR
XBT-EUR Cross Rate
65.858,47 EUR
-98,55 -0,15%
vrijednost na početku trgovanja
65.984,34
posljednja zaključna vrijednost
65.957,02
promjena od početka godine
73,3855%
dnevni raspon
65.221,55 - 66.525,50
raspon u 52 nedjelje
22.345,25 - 66.598,80
Naime, kako se navodi u istraživanju analitičke platforme Kaiko objavljenom u ponedjeljak, povratak kripto-kitova (termin koji se koristi za one koji poseduju velike količine neke kriptovalute) na Bitcoinovom blokčejnu je spor, uprkos nedavnom skoku cijene.
"Uspjeli smo da izračunamo broj novih dnevnih kripto-novčanika milionera i otkrili da su ostali ispod nivoa od dvije hiljade dnevno. Tokom posljednjeg tržišta bika, više od četiri hiljade novčanika dostizalo je vrijednost od milion dolara dnevno, a više od dvije hiljade novčanika dostiglo je 10 miliona dolara", navodi se u izvještaju platforme.
Pojašnjenja radi, kripto-novčanici su praktično digitalne adrese na Bitcoinovom blokčejnu, na kojima korisnici čuvaju svoju kriptovalutu. Adrese ne otkrivaju identitet vlasnika, ali je količina kripto-imovine koja se drži na njima javan podatak.
Ovo bi, prema njihovom mišljenju, moglo biti zbog nekoliko stvari:
-
Novi kapital tek treba da stigne u punoj snazi;
-
Veliki kitovi prodaju bitcoin i ubiraju profit, dok kriptovaluta dostiže nove maksimume;
-
Kitovi ne drže svoju imovinu u privatnim novčanicima, već u firmama za takozvane kastodi usluge (drugim riječima, prepuštaju drugom licu da čuva imovinu za njih, što otežava da se ustanovi stvarna količina kriptovalute koju neki kit posjeduje).
U izvještaju se podsjeća da je 2021. došlo do "ogromnog priliva kapitala, dok su svi oni koji su bili bikovski nastrojeni nastojali da izvuku korist od kripto-euforije". Ovog puta, ocjenjuje Kaiko, kitovi bi mogli da zauzmu oprezniji pristup, čekajući da vide da li će se dobici nastaviti prije nego što ponovo investiraju.
Podsjetimo, cijela prethodna godina protekla je u znaku iščekivanja da američki regulatori odobre pokretanje pomenutih ETF-ova, što je umnogome uticalo na poskupljenje bitcoina, čija je cijena u 2023. porasla za gotovo 160 odsto.
Sem ovih fondova - čije se uspješno poslovanje tumači kao znak da raste potražnja za kriptovalutom i među onim ulagačima koji nisu samo posvećeni entuzijasti u sektoru digitalne imovine - nadolazeće prepolovljenje Bitcoina takođe podgrijava nade u dodatno jačanje izvorne kriptovalute, budući da je novčić postizao rekorde nakon svakog od posljednja tri prepolovljenja.
Inače, nedavni skok bitcoina pogurao je šire kripto-tržište, pa se ovih dana digitalna imovina pretežno trguje u zelenom. Drugi najvredniji kripto-novčić ether sada vrijedi više od 4.000 dolara, a zavidan rezultat ostvario je worldcoin, iza kog stoji kripto-projekat Sama Altmana, izvršni direktor OpenAI-ja. Cijena mu se povećala za više od 50 odsto u 24 sata, dostigavši nivo od 11 dolara.