Izgledi za rješavanje američke krivične istrage u vezi sa Binanceom, vodećom kripto-berzom, doveli su do naleta opreznog optimizma na tržištima digitalne imovine.
Kripto-novčići kao što su bitcoin i BNB – novčić povezan sa Binanceovim ekosistemom koji vodi Changpeng Zhao – dobili su vjetar u leđa nakon što je Bloomberg News u ponedjeljak objavio da američko ministarstvo pravde traži više od četiri milijarde dolara da okonča višegodišnju istragu. Razgovori između ministarstva i Binancea uključuju mogućnost da će se Zhao suočiti sa američkim krivičnim prijavama, rekli su ljudi upoznati sa diskusijama.
Bitcoin se trgovao za 37.385 dolara u utorak u Singapuru u 13.10, što je za oko jedan odsto više od objave izvještaja, dok je BNB bio za šest odsto jači, sa cijenom od 263 dolara. Manji kripto-novčići su se trgovali mješovito, uključujući padove koje su zabilježili Solanin SOL i miljenik među mim-novčićima - dogecoin.
"Rješenje o istrazi Binancea bi bila nedvosmisleno pozitivna stvar imajući u vidu vodeću ulogu berze u likvidnosti kripto-sektora", rekao je Richard Galvin iz Sidneja, suosnivač Digital Asset Capital Managementa. U isto vrijeme investitori analiziraju "veoma snažan rast na cijelom tržištu" u posljednjih nekoliko nedjelja, rekao je on.
Iako bi finansijska kazna bila jedna od najvećih koje bi američka vlada nametnula kompaniji, rezolucija bi takođe ublažila neke brige o budućnosti Binancea. Berza je najveća u sektoru digitalne imovine i koristi se i za spot i za trgovinu derivatima - iako je njena dominacija opala kako je kompanija zapala u regulatorne zavrzlame u ključnim jurisdikcijama.
"Ako Binance riješi pitanje krivične tužbe, to znači da bi kripto-industrija uklonila najveću prepreku za ponovno pokretanje tržišta bika sljedeće godine", rekla je Cici Lu McCalman, osnivač konsultantske kompanije za blokčejn Venn Link Partners.
Špekulanti u domenu digitalne imovine takođe su se suočili sa najnovijim napadom na kripto u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD), nakon što je tamošnja komisija za hartije od vrijednosti (engl. Securities and Exchange Commission - SEC) optužila berzu Kraken za kršenje zakona o hartijama od vrijednosti. Kraken je saopštio da nije saglasan sa tužbom SEC-a i da planira da "snažno brani" svoju poziciju.
Kripto-tržište se ove godine djelimično oporavilo od ogromnih gubitaka u 2022, pri čemu se cijena bitcoina više nego udvostručila, na krilima nade da je SEC spreman da odobri pokretanje prvih američkih spot bitcoin fondova kojima se trguje na berzi (engl. exchange-traded fund - ETF) nakon više godina skepticizma.
"Ovo je bolja vijest od one o bitcoin ETF-ovima", rekao je Zaheer Ebtikar, osnivač kripto-fonda Split Capital, o potencijalnom rješavanju istrage o Binanceu. "Pod pretpostavkom da ne bude daljih istraga, ovo je dobro koliko to može biti."
Precizni detalji Binanceovih finansija su strogo čuvana tajna. Kompanija je ostvarila najmanje 20 milijardi dolara prihoda tokom kripto-buma 2021. godine, prema prošlogodišnjoj analizi Bloomberga koja je obuhvatila njen obim trgovanja i naknade.
"Binance nema malo kapitala, a novčane kazne su često trošak poslovanja u okruženju u kojem su pravila dvosmislena", rekao je Greg Moritz, suosnivač i glavni operativni direktor u kripto-hedž fondu AltTab Capital. "Dugoročno, ovo je skoro sigurno dobra vijest, jer pruža dodatnu jasnoću o tome kako će primjena izgledati, a tržišta vole jasnoću."