Adria Technology iz Banjaluke je peto po redu pravno lice koje je dobilo dozvolu za bavljenje poslovima u vezi s virtuelnim valutama u Bosni i Hercegovini (BiH).
Ova kompanija pokreće kriptomjenjačnicu Adriatic Crypto Exchange (ACX), nakon što je upisana u registar pružalaca usluga povezanih s virtuelnim valutama Komisije za hartije od vrijednosti Republike Srpske. Upis u registar je uslov za obavljanje poslova koji su u vezi s kriptovalutama i predstavlja svojevrsnu dozvolu za rad.
Iz ACX-a poručuju da će imati najkompletniju domaću crypto platformu na kojoj će se za svega nekoliko minuta moći kupiti kriptovalute ili zamijeniti za druge. Zvanično otvaranje platforme zakazali su za šest dana.
Pokretanje ACX-a objelodanjeno je u septembru na prvoj kripto konferenciji u BiH, koja je održana u Banjaluci, a o čemu je Bloomberg Adrija pisala u tekstu "ACX – nova mjenjačnica na kriptosceni BiH".
Imaće dostupno 10 kriptovaluta koje će korisnici moći da kupe platnim karticama Visa, Master Card i drugim, kao i da ih razmjenjuju na brz i jednostavan način, najavljeno je.
Proces od registracije do kupovine trebalo bi da traje svega tri minute, a provizija da iznosi 1,5 odsto prilikom zamjene kriptovaluta.
Bloomberg Adria je već pisala da oblast kriptovaluta nije zakonski definisana na cijeloj teritoriji BiH, te da je regulacija od ove godine uspostavljena samo u Republici Srpskoj.
U Registar KHOV prva je upisana kompanija Digital Asset Management Banjaluka, koja upravlja prvom kriptomjenjačnicom u BiH Balkan Crypto Exchange (BCX), a nakon nje dozvolu za iste poslove dobila je i kompanija Tesla Trade iz Bijeljine, zatim Digital Crypto Exchange (DCX) iz Gradiške te Crypto Trading Management Servis (CT-MS) iz Istočnog Sarajeva.
Zakonska rješenja koja postoje u Bosni i Hercegovini u oblasti kriptovaluta nisu dovoljna. Neophodno je da imamo Zakon o digitalnoj imovini, kao što ga ima Srbija, ali da on bude usklađen s MiCA regulativom, smatra osnivač tech zajednice Adriatic Valley Branko Petrović.
Republika Srpska iskoračila je u pogledu regulative u oblasti kriptovaluta u odnosu na Federaciju BiH i regulisala ovu oblast Zakonom o tržištu hartija od vrijednosti u RS.
Oni koji su ranijih godina osnovali kompanije imali su rok do kraja januara ove godine da se jave Komisiji i da zatraže upis u registar. Za novoosnovane firme rok da se jave Komisiji je 30 dana od dana osnivanja. Kazna za one koji ne obavijeste KHOV o pružanju usluga u vezi s virtuelnim valutama iznosi od 10.000 do 50.000 KM.
Rast na kripto tržištu u posljednjih mjesec dana
Bitcoin je u petak oko 10 časova vrijedio oko 36.400 dolara, što je rast od skoro 120 odsto u odnosu na vrijednost koju je imao na početku ove godine.
Bloomberg Galaxy Crypto Index (BGCI) mjeri performanse najvećih kriptovaluta kojima se trguje, a nakon pada na kraju prošle godine rastao je do polovine aprila ove godine, od kada je bilježio ponovni pad vrijednosti.
BGCI:IND
BBG Galaxy Crypto Index
1.499,43 USD
-67,16 -4,29%
vrijednost na početku trgovanja
0
posljednja zaključna vrijednost
1.566,59
promjena od početka godine
88,82607%
dnevni raspon
0,00 - 0,00
raspon u 52 nedjelje
778,49 - 1.566,59
Polovinom septembra tržište je počelo uspon, a značajniji skok vrijednosti BGCI bilježi nakon 20. oktobra.