Upotreba kripta u Nigeriji raste, dok se zemlja suočava sa ekonomskim poteškoćama, prvenstveno visokom inflacijom i deprecijacijom valute.
Najmnogoljudnija država Afrike visoko se kotira na svjetskoj sceni prema usvajanju novih finansijskih praksi, pokazao je ovogodišnji izvještaj Chainalysisa, analitičke platforme za podatke o blokčejnu. Prema njihovom indeksu adopcije kripta na globalnom nivou (engl. Global Crypto Adoption Index), Nigerija zauzima drugo mjesto na listi, odmah poslije Indije.
Indeks se sastoji od pet podindeksa, pri čemu je svaki zasnovan na korišćenju različitih usluga povezanih s kriptovalutama. Istraživanje je obuhvatilo 154 države.
Gledano sveukupno, evidentan je pad aktivnosti u pogledu adopcije u svijetu u odnosu na 2021. godinu.
Ta godina je bila rekordna po pitanju ukupne tržišne kapitalizacije kripta, ali i cijene najpoznatije kriptovalute - bitcoina. Novčić je tada dostigao cijenu od skoro 69.000 dolara, dok trenutno ne vrijedi ni polovinu te sume. Potom je 2022. donijela sunovrat kripto-tržišta, sa nizom skandala i krahova u industriji, koji su u završnici godine kulminirali bankrotom berze FTX. Klupko ispleteno oko FTX-a i povezanih firmi daleko je od svog konačnog odmotavanja, a suosnivač i bivši izvršni direktor kripto-berze Sam Bankman-Fried suočiće se sa suđenjem u Sjedinjenim Američkim Državama u oktobru.
Potencijal podsaharske Afrike
Uprkos tržišnim i regulatornim pritiscima na kripto-sektor, zemlje grupe nižeg srednjeg dohotka (engl. lower middle income - LMI) doživjele su u tekućoj godini mnogo jači oporavak po pitanju usvajanja kripta.
"LMI zemlje su često zemlje u usponu, sa dinamičnom, rastućom industrijom i stanovništvom. Mnoge od njih su prošle značajan ekonomski razvoj u prethodnih nekoliko decenija da bi se izdigle iz grupe sa niskim prihodima. I možda najvažnije od svega, 40 odsto svjetske populacije živi u LMI zemljama - više od bilo koje druge kategorije zemalja gledano po prihodima. Ako su LMI zemlje budućnost, onda podaci ukazuju na to da će kripto biti veliki dio te budućnosti", poručuju iz Chainalysisa u izvještaju.
Od svih regiona koji su analizirani, podsaharska Afrika ima "najmanju kripto-ekonomiju" i činila je 2,3 odsto svjetskog obima transakcija u periodu između jula 2022. i jula 2023. godine. Uz to, čini se da je podsaharsko tržište kriptovaluta u najvećoj mjeri vođeno maloprodajom, dodaje se u zasebnoj publikaciji kompanije. Međutim...
"Iako je podsaharska Afrika stalno bila jedno od najmanjih tržišta kriptovaluta, detaljnija analiza otkriva da je kripto prodro na ključna tržišta i postao važan dio svakodnevice mnogih stanovnika. Nijedna zemlja to ne ilustruje bolje od Nigerije, koja je na drugom mjestu u ukupnom poretku prema našem indeksu adopcije kripta na globalnom nivou i takođe vodi u regionu po obimu sirovih transakcija (termin koji se odnosi na transakcije mašinski zabilježene u formatu serije bajtova, prim. aut.)", navodi se.
Bijeg u decentralizovane finansije zbog problema u onim tradicionalnim?
Nigerijski kripto-finansijski sektor nastavlja da jača na godišnjem nivou, a stopa rasta od devet odsto je stavlja na treće mjesto vodećih zemalja prema tom parametru. "Dokazi sugerišu na to da je kripto jedno od rješenja za ekonomske izazove Nigerije", ocjenjuju u Chainalysisu.
Treba imati u vidu da je država od 2016. godine zabilježila dvije recesije, suočena sa političkom nestabilnošću, pandemijom virusa korona i padom cijene nafte.
Vrijednost njihove valute, naire, dosad se u ovoj godini gotovo prepolovila, pošto je borba za vlast u državi poprimila drastičan preokret. Naira je naglo pala nakon što je novi predsjednik Bola Tinubu suspendovao guvernera centralne banke Godwina Emefielea, kog je ubrzo privela tajna policija, zbog navodnih prekršaja u vezi sa programima javnih zajmova vrijednih više milijardi dolara.
Tenzije između Emefielea i predsjednika su, prema ranijem pisanju Bloomberga, eskalirale otkako je počela kampanja za februarske izbore na kojima je Tinubu pobijedio. On je iskoristio svoj inauguracioni govor da kritikuje centralnu banku, pozivajući na prekid režima više valuta u Nigeriji i smanjenje kamatnih stopa kako bi se podstakao privredni rast.
Za novog guvernera centralne banke najvjerovatnije će zvanično biti proglašen Olayemi Michael Cardoso, kog je predsjednik Tinubu za tu poziciju nominovao sredinom septembra. Cardoso je diplomirao na Harvardu i radio je u rukovodstvu Citibanka.
Zamjenik američke ministarke finansija Wally Adeyemo nedavno je poručio da su stabilizacija nigerijske valute i iskorenjivanje korupcije među glavnim reformskim prioritetima koje Sjedinjene Američke Države (SAD) smatraju neophodnim za podsticanje rasta najveće afričke privrede, prenio je Bloomberg.
Adeyemo je takođe pozvao Nigeriju da sprovede reforme koje će omogućiti investitorima da donesu kapital u zemlju na način da se osjećaju sigurno i da mogu da izvuku svoj novac kada to žele.
U međuvremenu, stopa inflacije u ovoj državi skočila je na najviši nivo u preko 18 godina. U avgustu je iznosila 25,8 odsto, a monetarna vlast je od maja prošle godine podigla kamatne stope za 725 baznih poena, na 18,75 odsto.
"Neizvjesna ekonomska klima u Nigeriji podstakla je mnoge građane da traže finansijsku alternativu, pojačavajući propoziciju vrijednosti kriptovaluta", kaže se u izvještaju Chainalysisa, koji je uočio da je interesovanje za bitcoin i stabilne kriptovalute (takozvane stejblkoine) poraslo upravo usred pada vrijednosti naire. "Naročito tokom najnovijih ekstremno strmih padova u junu i julu 2023."
Nigerijci se najviše interesuju za kripto
Prema istraživanju analitičke platforme CoinGecko, Nigerija je i ove godine država koja je, na svjetskom nivou, pokazala najveću radoznalost kada je u pitanju kripto, makar ako je suditi prema pretragama na Googleu. Zabilježila je najviše nivoe pretrage za fraze "kriptovaluta", "investiranje u kripto" i "kupovina kripta". Sem toga, stanovništvo Nigerije u značajnoj mjeri pretražuje i rezultate za kriptovalutu "solana".
"Ova zapadnoafrička zemlja se često pojavljivala i na drugim svjetskim rang-listama, odražavajući veliko interesovanje za određene segmente kripta uključujući mim-novčiće, Web3 igre, AI (engl. artificial intelligence - vještačka inteligencija, prim. aut.) kripto, pa čak i dokaz o rezervama", naveo je CoinGeocko u drugom, novijem izvještaju.
Na Nigeriju otpada "66,8 odsto ukupnog zabilježenog interesovanja za kripto na kontinentu, posmatrano od početka godine do danas, što je skoro osam puta više od udjela sljedeće najzainteresovanije afričke zemlje", dodali su.