Jedan od glavnih kripto hedž-fondova, Three Arrows Capital (3AC), je ušao u proces likvidacije. Pozivajući se na osobu upoznatu i blisku situaciji, koja mora ostati anonimna zbog ugovorne obaveze, mediji su izvjestili kako je firma Teneo Restructuring Limited angažovana kako bi vodila proces likvidacije ovog hedž-fonda.
Prije 10 godina, bivši trgovci banke Credit Suisse, Zhu Shu i Kyle Davies, osnovali su 3AC. Popularnost su stekli po "bullish" (optimističnim, op.a) ulaganjima u kripto token poput bitcoina i lune, tokena koji je dio Terra ekosistema.
Terra ekosistem je također implodirao u maju ove godine, a njegov pad je izazvao dodatni potres i strah na kripto tržištima.
Zašto je 3AC bitan i kako je uzdrmao tržište?
Ovaj hedž-fond je postao poznat po svojim "leveraged bets" (opklade sa levridžom/polugom, op.a.) i jako optimističnim pogledom na bitcoin te cijenama koje bi mogao dosegnuti. Međutim, padom vrijednosti kriptovaluta, koje su odnijele milijarde sa tržišta u proteklim sedmicama, narušena je pozicija 3AC te je on izložen problemima sa likvidnošću sredstava.
U ponedjeljak, 26. jula, kompanija nije bila u stanju izvršiti obavezu po kreditu uzetog od Voyager Digital, i sačinjenog od $350 milliona vrijednosti USDC stablecoina (tokena čija je vrijednost uvijek jednaka američkom dolaru), te 15.250 bitcoina koji po današnjim cijenama vrijede oko $290 milliona dolara.
Pored toga, 3AC je primio jak udarac padom stablecoin terraUSD, te njegovog sesitrinskog tokena luna. Ranije je bilo izvještavano da su zajmodavci BlockFi i Genesis likvidirali pozicije ovog hedž-fonda, s obzirom da 3AC nije bio u stanju da izmiri "margin call", situaciju u kojoj investitor mora založiti dodatni kapital kako bi izbjegao gubitke na opkladi koju je načinio posuđenim sredstvima.
Dodatno, likvidacija sa sobom nosi formalno zatvaranje preduzeća zbog nemogućnosti plaćanja dugova i drugih finansijskih obaveza. Sva aktiva koju firma posjeduje će biti rasprodana (to uključuje i sav kripto) raznim zajmodavcima kako bi se namirli neplaćeni zajmovi. U ovom trenutku još uvijek nije poznato koje sve firme će potraživati sredstva od 3AC ali se da naslutiti da će biti izvršen dodatni pritisak na kripto tržište prodajom aktive ove firme, koja je pretežno bila u kripto tokenima.
Obim uticaja
Pravi obim uticaja ovog hedž-fonda tek izlazi na vidjelo, nedavnim izjavama Blockchain.com i Deribit, kripto mjenjačnice, koje su izjavile da su jedni od povjerioca koji su tražili likvidaciju 3AC-a. Izvršni direktor Voyagera, koji je ostao uskraćen za obaveze po kreditu od strane 3AC, je donio odluku da obustave trgovanje kripto valutama, depozite, te povlačenje sredstava kao i nagrada baziranih na lojalnosti. Dionice kompanije u 2022. su izgubile 95,98 posto svoje tržišne vrijednosti.
Ubrzo nakon toga, Voyager je proglasio i bankrot, što znači da korisnici te platforme možda više nikada ne dobiju sredstva koja su tamo držali.
U međuvremenu, vlasti Signapura koje se bave monetarnom politikom (MAS) države su pojačale pritisak na 3AC provjeravajući da li je ovaj hedž-fond možda prekršio i još poneko pravilo. MAS je ukorio 3AC jer su davali pogrešne informacije o prevazilaženju ograničenja aktive kojom imaju pravo da upravljaju, za datume juli-septembar 2020, te novembar 2020 do august 2021.
Ove povrede obaveza ostavljaju gorak okus u ustima singapurskih vlasti, koje su imale za cilj da njihova država postane centrala za poslove koji se tiču kriptovaluta. Iako su vlasti bile oprezne, centralna banka Singapura je dodatno zatezala zakone koji se tiču kriptovaluta. Bili su konzervativni pri izdavanju licenci za pružaoce kripto usluga, te su upozoravali investitore da se klone ove rizične aktive.
Idealan vremenski okvir
Teško se otrgnuti utisku da je krah 3AC, koji je vezan za pad širih globalnih tržišta, idealna uvertira za dodatna ispitivanja i oštre regulative usmjerene na trgovanje kriptovaluta. Zapanjujući gubici koji su viđeni od vrha kripto tržišta, od novembra 2021. naovamo, su svakako privukli pažnju političkih vođa i regulatornih agencija koji su izrazili zabrinutost oko manjka finansijskog nadzora i propisa koji bi zaštitili investitore u ovom sektoru tržišta.
Ranije u junu ove godine, kripto banka Celsius Networks je obustavila povlačenje sredstava sa svoje platforme za skoro dva miliona korisnika citirajući "ekstremne tržišne prilike" kao razlog za ovakav potez. Od tada, regulatori vrijednosnih papira u pet država su pokrenuli istrage o djelovanju ove kripto-banke.
Pad vrijednosti na kripto tržištu se podudario sa promjenom raspoloženja na Wall Street-u, gdje je indeks S&P 500, koji prati 500 najvećih američkih javnih kompanija i koji služi kao barometar za američku ekonomiju, izgubio 20 posto svoje tržišne vrijednosti. Mnogi učesnici na tržištu se pripremaju za potencijalnu recesiju, pozicionirajući svoje portfolije defanzivnije i prodajući rizičniju aktivu, od kojih je kripto prema mnogima najrizičnija.
Historijski visoka inflacija diljem svijeta, te rat u Ukrajini, dodatno pritišću potrošače i globalni lanac opskrbe, što sve zajedno sačinjava jednu tešku ekonomsku situaciju, što je sušta suprotnost izobilju koje je vladalo na tržištima u 2021. koje je lansiralo kripto tržište do novih visina u novembru.
Kada se sve sabere, gubitak koji je ostvario 3AC, te generalni gubici na kripto tržištu će vrlo vjerovatno uzrokovati većim pritiscima na kripto tržišta te će po svoj prilici uroditi novim regulativama koje će imati za cijl da "zaštite" potrošače. U ovom trenutku dok se odvijaju crni scenariji na svjetskim tržištima, teško je predvidjeti kakav će to sve uticaj imati na budućnost kripto-sfere. Jedno je sigurno, ništa više neće biti kao prije.