Obim trgovanja bitcoinima je pao prošlog mjeseca usljed slabljenja volatilnosti na tržištu ka kome špekulanti tradicionalno gravitiraju upravo zbog njegovih turbulencija.
U julu je zabilježen najmanji mjesečni obim trgovine za bitcoin od novembra 2020. godine, prema podacima koje su prikupili Bendik Schei i Vetle Lunde iz brokerske agencije K33. Pad se dogodio kako je padala i volatilnost, a petodnevna volatilnost ove digitalne valute bila je ispod one koju su zabilježili berzanski indeks S&P 500, akcije tehnoloških kompanija i zlato. To je "rijedak rezultat koji je u ranijim slučajevima nagovještavao značajne erupcije volatilnosti u bliskoj budućnosti", napisali su u bilješci od utorka.
Tridesetodnevna volatilnost bitcoina je blizu petogodišnjeg minimuma, na nivoima koji su viđeni samo osam puta od januara 2019.
"Tržište je očigledno u stabilnoj fazi bez presedana, što je obično djelovalo kao svojevrsni ventil visokog pritiska za volatilnost kada se ona konačno ponovo raspali", naveli su Schei i Lunde. "Trebalo bi da stoga trgovci budu oprezni."
Najvrijedniji digitalni novčić, sa cijenom od oko 28.800 dolara, lebdi blizu dna novog cjenovnog raspona koji je uslijedio nakon uzbuđenja zbog apliciranja kompanije BlackRock Inc. za pokretanje prvog spot bitcoin ETF-a (engl. exchange-traded fund - fond kojim se trguje na berzi) u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD). Cijena je pala između ostalog i zato što je zamrlo to komešanje na tržištu oko jednog takvog proizvoda - za koji su, uzgred budi rečeno, zagrijane i druge kompanije koje emituju ETF-ove.
"Iako okorjele pristalice nastavljaju da trguju njime, oni koji su uvijek u potrazi za akcijom su se udaljili od bitcoina", rekao je Matt Maley, glavni tržišni strateg u Miller Tabak + Co. "Čini se da su se aktivni trejderi povukli sa kripto-tržišta, barem zasada. To nije dobro za imovinu koja ide ispod opsega takozvanog bočnog tržišta (termin koji se koristi za opis trgovanja nekom klasom imovine u prilično stabilnom cjenovnom opsegu, bez formiranja nekakve jasne tendencije naviše ili naniže, prim. prev.)."
Mnogi posmatrači tržišta pažljivo prate obim trgovanja s obzirom na to da je veliki broj investitora potpuno napustio kripto nakon niza skandala i propadanja kompanija 2022. godine, zbog čega su naročito mali, neiskusni investitori bili opterećeni gubicima. Sem toga, K33 navodi da se "znatan dio" pada može pripisati ponovnom uvođenju naknada za trgovanje na berzi.
Uprkos naporima da se pokrene neki bitcoin ETF i nedavnim potezima regulatornih tijela u tom sektoru, veliki investitori i dalje ne žure da uđu na kripto-tržište, poručuje Noelle Acheson, autorka biltena "Kripto je sada makro" (engl. Crypto Is Macro Now). To bi moglo biti iz nekoliko razloga, uključujući, između ostalog, neizvjesnosti koje su još u toku, kao što su potencijalne negativne odluke u tekućim pravnim slučajevima i nedavno otkrivanje nekih ranjivosti decentralizovanih finansija. Kada je riječ o profesionalnim investitorima, oni imaju tendenciju da se kreću u čoporima i još ne vide da ostali ulaze na tržište.
"Malo je vjerovatno da će se obim na tržištu značajno povećati dok se volatilnost ne poveća - u kriptu je volatilnost pravilo, a ne izuzetak", navela je ona. Ali dodala je da je potrebna "samo jedna velika najava - novi veliki učesnik na tržištu, možda poznati hedž-fond ili možda centralna banka drugog reda ili pak povoljna pravna odluka u slučaju Grayscalea - da podstakne neke hrabre investitore da preduzmu prvi korak, a onda bismo mogli da dobijemo stampedo".