Najznačajniji događaja u Splitsko-dalmatinskoj županiji koji se bavi blockchainom i kriptovalutama je Blocksplit konferencija koja je ove godine održana od 23. do 25. svibnja. Na njoj su se okupili stručnjaci i entuzijasti zainteresirani za blockchain tehnologiju, a no što ju čini posebnom je njezin sveobuhvatan pristup. Obuhvatila je širok spektar tema, od tehnoloških inovacija i primjene blockchaina u različitim sektorima, do regulative i sigurnosti, a time je privukla sudionike iz cijelog svijeta, pružajući priliku za umrežavanje i razmjenu ideja s ljudima iz različitih kultura i perspektiva.
Također, Blocksplit konferencija ističe se po svom pristupačnom i inkluzivnom okruženju. Svi sudionici, bez obzira na svoje znanje i iskustvo, imaju mogućnost sudjelovati, postavljati pitanja i doprinijeti raspravama. Razgovarali smo s odvjetnikom Vlahom Hrdalom, te suosnivačom događaja Antoniom Perić - Mažarom direktorom firme Locastic.
Koliko je zahtjevno organizirati ovakvu konferenciju, s kakvim ste se sve izazovima susreli?
Perić - Mažar: Svaka godina nosi svoje izazove i svoje probleme, ali s obzirom da je ovo četvrto izdanje konferencije, tim je već uigran, ova nam je godina bila nešto lakša organizacijski nego prethodne. Uvijek su tu izazovi s produkcijom, logistikom i slično, ali ništa što ne možemo riješiti. Naš najveći izazov je da uvijek posjetiteljima omogućimo vrhunsko iskustvo samog eventa te Splita kao nezaobilazne mediteranske lokacije. Mislim da smo ove godine nadmašili sva očekivanja, čak i nas samih. Uvijek je lijepo sresti ljude po drugim konferencijama, čuti kako pričaju samo lijepe stvari o Blocksplitu i jedva čekaju sljedeće izdanje.
Koliko je sudionika bilo, koji predavači su privukli najviše pažnje?
Perić - Mažar: Ove smo godine imali oko 600 posjetitelja, što je nadmašilo naša očekivanja s obzirom na bear market. To znači dvije stvari. Prvo, interes za blockchain i uključenost u web3 svijet sve manje je povezan sa stanjem na tržištu, a drugo, Blocksplit konferencija ima važno mjesto u kontekstu blockchaina i web3 tehnologija. Ovo drugo nas posebno veseli.
Što se tiče predavanja, drago nam je da se gradonačelnik Splita Ivica Puljak, koji je ujedno i znanstvenik, pridružio panel raspravi o decentraliziranoj znanosti. Aleksandar Bijelić iz MVP-a održao je odlično predavanje o tome kako približiti i prodavati blockchain tehnologije velikim korporacijama. Nemanja Cerovac, Peček Bojan i Owen Palmer su imali fenomenalan panel na temu decentraliziranih financija (DeFi). Ove smo godine prvi put radili startup stage, ta dvorana cijeli dan bila do kraja popunjena.
Jeste li primijetili veću zainteresiranost i posjećenost s obzirom na protekle konferencije?
Perić - Mažar: Primijetili smo povećanje kvalitete na svim područjima - puno bolja i zanimljivija predavanja, puno složeniji i konkretniji proizvodi koji su prezentirani, te puno veću involviranost same zajednice. Tijekom cijelog tjedna po Splitu su se uz konferenciju održavali side-eventovi poput regulatorne konferencije reg3, Polkadot meetupa, ZK meetupa i NEAR meetupa. Ovo je veliki korak naprijed za cijelu zajednicu jer prihvaćaju Blocksplit kao community event kako je i od početka zamišljen te ga obogaćuju dodatnim sadržajem. Broj posjetitelja je ostao isti kao i prošle godine, što je više nego odlično s obzirom da je prošle godine Blocksplit održan na početku krize (bear marketa), dok smo sada već skoro godinu dana u bearu što je u pravilu prošlih godina značilo manji interes za blockchain i web3. No, ove godine, ako je suditi po broju posjetitelja i izlagača, to nije slučaj.
Je li neki sektor blockchaina privukao najviše interesa?
Hrdalo: Ove godine svakako bilježimo porast zanimanja za decentraliziranu znanost ili DeSci kojem smo posvetili čitav jedan dio konferencije. Pored toga bih istaknuo natjecanje startupova od kojih su prva tri dobila i vrijedne nagrade naših sponzora.
Recite nam nešto više o praktičnim radionicama.
Perić - Mažar: Radionice na kraju nisu održane jer su bile tehnički izazovne pa su pretvorene u seriju predavanja s izvrsnim odazivom. To ne znači da smo taj format prekrižili, samo je ove godine bilo svrsishodnije prebaciti ih u glavni program
Smatrate li da je svake godine sve više zaljubljenika u blockchain i kriptovalute, ako da, zašto?
Hrdalo: Sigurni smo da svake godine broj zaljubljenika i novih osoba zainteresiranih za blockchain i kriptovalute raste. To možemo vidjeti i po Blocksplitu koji je ove godine imao jednak broj posjetitelja kao i prošle godine, unatoč lošem stanju na tržištu (bear marketu). Blockchain i web3 sve više ulaze u mainstream upotrebu te se sve više koriste u svakodnevnom životu, zbog čega privlače sve veći broj ljudi. Također, incijalni hype oko blockchaina je prošao te je sve veći broj dobrih i kvalitetnih projekata na tržištu.