Kraken, jedna od najvećih svjetskih berzi kriptovaluta, uključen je u istragu visokog američkog finansijskog regulatora o tome da li je prekršio pravila o hartijama od vrijednosti u vezi s određenim ponudama američkim klijentima, kaže osoba koja je upoznata s tim.
Istraga Komisije za hartije od vrijednosti (Securities and Exchange Commission - SEC) o tome da li je Kraken ponudio neregistrovane hartije od vrijednosti, u poodmakloj je fazi i moglo bi da dođe do nagodbe u narednim danima, rekla je osoba koja je tražila da ne bude identifikovana. Nije odmah bilo poznato koji kripto-novčići ili ponude su predmet razmatranja.
Svaka akcija protiv Krakena mogla bi imati značajne posljedice po industriju koja se već suočava s oštrim nadzorom u Washingtonu poslije kolapsa FTX-a krajem prošle godine. Nagodba sa SEC-om bi mogla da izvrši pritisak na druge kripto-kompanije da se više okrenu komunikaciji s regulatorom, koji je više puta saopštio da većina novčića koji se nude predstavlja hartije od vrijednosti koje bi trebalo da podliježu pravilima te državne agencije.
Predsjednik SEC-a Gary Gensler rekao je za Bloomberg u decembru da je "pista sve kraća" da se kripto-kompanije registruju u agenciji.
Kraken (čije je pravno ime Payward Inc.) i SEC odbili su da komentarišu. Istrage SEC-a ne dovode uvijek do prinudnih radnji, ali mogu dovesti do toga da firme i pojedinci plaćaju kazne i suočavaju se s drugim penalima.
Kraken sa sjedištem u San Franciscu je po veličini treća berza kriptovaluta, s dnevnim obimom trgovine od oko 650 miliona dolara na svjetskom nivou, prema podacima CoinMarketCapa. Na svojoj internet-stranici kompanija navodi da podržava više od 185 kriptovaluta.
Korisnici takođe mogu zaraditi na određenim finansijskim sredstvima kroz proces poznat kao takozvani stejking (engl. staking - zalaganje; praksa zaključavanja kripto-imovine na određen period kako bi se pomoglo funkcionisanje operacija na blokčejnu, pri čemu se zauzvrat dobijaju kriptovalute kao nagrada).
Kraken je krajem prošle godine postigao nagodbu s Kancelarijom za kontrolu strane imovine Ministarstva finansija, zbog navoda da je prekršio američke sankcije Iranu. Kompanija je pristala da plati nešto više od 360.000 dolara i uloži još 100.000 dolara kao vid saglasnosti sa sankcijama. Nadležno tijelo je tada saopštilo da je Kraken dobrovoljno otkrio očigledne povrede propisa Vladi i sarađivao u istrazi.
SEC se 2021. nagodio s berzom kriptovaluta Poloniex LLC zbog navoda da upravlja neregistrovanom berzom digitalne imovine.
Kako je Bloomberg News ranije izvijestio, SEC takođe ima otvorenu istragu o jednom od Krakenovih konkurenata - Coinbase Global Inc., u vezi s njegovim listiranjem kripto-novčića. Agencija nije optužila Coinbase da nudi neregistrovane hartije od vrijednosti, ali je identifikovala nekoliko novčića listiranih na berzi kao hartije od vrijednosti u tužbi protiv bivšeg zaposlenog u Coinbaseu i još dvije osobe u okviru slučaja o insajderskoj trgovini.
- U pisanju teksta pomogli Lydia Beyoud i Austin Weinstein.