Rast Bitcoina u 2023. je u zastoju nakon što se primamljivo približio trgovačkom signalu (parametar koji predstavlja svojevrsni okidač za kupovinu/prodaju neke imovine; generiše se indikatorima tehničke analize ili matematičkim algoritmima i pomaže trgovcima/investitorima da predvide tendencije na tržištu, prim. prev.) koji je posljednji put viđen kada je novčić postavljao rekorde.
Pad kriptovalute od skoro četiri odsto u sedam dana (do nedjelje) bio je najveći sedmični pad od novembra, čime je njegov rast od godine do danas smanjen na 39 odsto.
Bitcoin ostaje na ivici takozvanog zlatnog krsta (obrazac koji ukazuje na potencijalno značajniji rast vrijednosti imovine, prim. prev.), gdje 50-dnevna prosječna cijena nadmašuje 200-dnevnu. Taj obrazac je zabilježen prije stvaranja tržišta bika 2020. i 2021. godine.
"Većina slučajeva zlatnog krsta rezultirala je povoljnim prinosima za Bitcoin, a mnogi su se desili u, dugoročno gledano, ključnim tačkama preokreta", napisao je u bilješci Sean Farrell, šef strategije za digitalnu imovinu kompanije Fundstrat Global Advisors.
Tokom proteklih pet godina Bitcoin je rastao u prosjeku 22 odsto tokom 60 dana poslije dostizanja zlatnog krsta, prema podacima koje je prikupio Bloomberg. Ali očigledna razlika između ere lakog novca 2020. i 2021. godine (kada su neki krstovi prethodili rastu do istorijskih maksimuma) i trenutne situacije jeste u tome da centralne banke sada povećavaju kamatne stope da bi se borile protiv inflacije.
Zvanični podaci izvještaja o zapošljavanju u Sjedinjenim Američkim Državama u petak porušili su očekivanja da će se takvo pooštravanje politike uskoro okončati i možda preokrenuti ove godine. A na tim očekivanjima su pravljene optimistične opklade koje su pokrenule januarsko oživljavanje na svjetskim tržištima. Taj skup je pomeo i velike i male kripto-novčiće - u rasponu od Bitcoina i Ethera do tokena Axie Infinityja i Decentralanda.
Podaci o platnim spiskovima povećali su prinose od državnih obveznica, što je bio ključni faktor u uticaju na potražnju za rizičnijim investicijama, prema mišljenju Johna Tora, šefa trgovanja na berzi digitalne imovine Independent Reserve.
Veći prinosi
"Ako ostane tačno da je tržište obveznica i dalje vodeće po pitanju rizične imovine, tržište kriptovaluta bi moglo da odahne sve dok rizična sredstva ne uspostave odgovarajuće cijene za veće prinose", naveo je on.
Industrija digitalne imovine se takođe suočava sa stalnim izazovima usljed prošlogodišnjeg dubokog poraza i kolapsa kompanija kao što je berza FTX.
Hiljade poslova je izgubljeno samo tokom ove godine, a među najnovijima na listi kompanija koje sprovode rezove su kripto-platforma Bittrex (83 otkaza) i developer novčića filecoin Protocol Labs (oko petine radne snage).
Podaci koje je prikupio CoinGecko pokazuju da su otpuštanja u kripto-sektoru u januaru - skoro 3.000 otkaza - bila najveća u proteklih 12 mjeseci, osim u junu 2022, nakon što je srušen ekosistem povezan s terraUSD-om, vrijedan 60 milijardi dolara.
Bitcoin, najveći novčić po tržišnoj vrijednosti, ostvario je neznatne promjene i trgovao se za 22.900 dolara u podne u Singapuru. Drugoplasirani Ether je takođe bio stabilan. Manji novčići poput Cardana i Polkadota oscilirali su između dobitaka i gubitaka.
- U pisanju teksta pomogli Sidhartha Shukla, Sunil Jagtiani i Akshay Chinchalkar.