Američke akcije spustile su se u petak na najniži nivo u posljednja dva mjeseca nakon što su investitore zabrinule poruke koje su došle iz logističkog diva FedExa o usporavanju ekonomije. Ulagači su reagirali rasprodajom što je dodatno spustilo i vrijednosti burzovnih indeksa.
Dow Jones je tako kraj tjedna dočekao na razini od 30.822,42 bodova, pola postotka manje nego dan prije i 4,1 posto manje nego krajem prethodnog tjedna. S&P 500 indeks je u petak skliznuo za 0,7 posto na 3873,33 bodova što je istovremeno i 4,8 posto manje nego tjedan dana ranije, a tehnološki Nasdaq je u petak izgubio 0,9 posto vrijednosti te je zaključen na 11.448,40 bodova. Na tjednoj razini njegov pad iznosi 5,5 posto. Za S&P i Nasdaq to su bili najveći tjedni padovi još od lipnja.
Reakcije na inflaciju
Tjedan je bio obilježen reakcijama na inflaciju te očekivanim nastavkom rasta kamatnih stopa, a sol na ranu i papar na feferon dodavali su pojedini ekonomski i poslovni pokazatelji. U četvrtak navečer poznati američki logistički div FedEx povukao je svoja očekivanja budućih financijskih rezultata nakon čega je cijena akcija pala za čak 24 posto.
Iako se kompaniji zamjeraju i neki isključivo njeni interni problemi, globalni status koji ima u prijevozu robe daje joj mogućnost lakog pregleda u kojem se smjeru kreće ekonomija. Uz to, Svjetska banka i Međunarodni monetarni fond su tijekom proteklog tjedna upozorili na mogućnost globalnog usporavanja ekonomije.
Investitori tako očekuju da će Savezne rezerve idućeg tjedna dodatno povisiti kamatne stope za 75 baznih bodova. Dio analitičara čak drži da bi referentne stope mogle rasti i za cijeli postotak.
Pesimizam je u petak obilježio i europske burze gdje su indeksi također bilježili gubitke. Londonski FTSE je skliznuo 0,6 posto, pariški CAC 40 je izgubio 1,3 posto vrijednosti, dok je frankfurtski DAX kraj trgovanja dočekao na 1,7 posto nižoj razini u odnosu na dan ranije.