Warren Buffett, koji je izgradio Berkshire Hathaway Inc. u tvrtku vrijednu više od 1,16 bilijuna dolara i sebe u slavnog milijardera poznatog po investicijskoj pronicljivosti i duhovitim opaskama, povući će se s funkcije na kraju godine nakon šest desetljeća na čelu konglomerata.
Greg Abel, potpredsjednik zadužen za neosiguravateljske djelatnosti, preuzet će vođenje konglomerata uz odobrenje upravnog odbora, rekao je 94-godišnji Buffett u subotu na godišnjem sastanku dioničara u Omahi, Nebraska. Dodao je da upravni odbor planira sastanak u nedjelju.
Ova objava iznenadila je i članove odbora i samog Abela, koji je, iako već dugo viđen kao Buffettov nasljednik, nije znao da će vijest biti objavljena na kraju godišnjeg sastanka.
"To je današnja udarna vijest", rekao je Buffett. "Hvala što ste došli."
Berkshire je tijekom desetljeća snažno rastao pod Buffettovim vodstvom kao predsjednika i glavnog izvršnog direktora, dok je zajedno sa svojim bliskim suradnikom i potpredsjednikom Charliejem Mungerom, koji je preminuo 2023. u 99. godini, birao akvizicije i dionice za portfelj tvrtke. Konglomerat je preuzeo zapanjujuće raznolike poslove, za koje je Buffett često govorio da odražavaju cijelo američko gospodarstvo. Ulaganje u Berkshire, govorio je, znači ulaganje u Ameriku.
"Svijet je školjka za Berkshire – svijet koji nam nudi spektar prilika daleko širi od onih koje su realno dostupne većini tvrtki", rekao je Buffett u svom godišnjem pismu iz 2015. godine. Buffett je imao povjerenje izvršnih direktora drugih kompanija, pa čak i nekih predsjednika, i uspijevao je svake godine privući desetke tisuća dioničara u Omahu na godišnji sastanak.
Njegov investicijski uspjeh — prosječan godišnji prinos od 20 posto na dionice Berkshirea između 1965. i 2024., u usporedbi s oko 10 posto za S&P 500 — davao mu je moć da pomjera tržišta i omogućio unosne poslove s tvrtkama poput Goldman Sachs Group Inc. i General Electric Co. tijekom krize. Buffett je počeo upravljati novcem u mladosti, slijedeći investicijsku filozofiju Benjamina Grahama. Više se okrenuo korporativnom svijetu kada je njegova firma Buffett Partnership Ltd. kupila dionice Berkshirea. Potpunu kontrolu nad tvrtkom preuzeo je 1965. godine.
Berkshire je u to vrijeme bio uglavnom sastavljen od propalih tekstilnih pogona, koji su kasnije ugašeni, a postao je temelj Buffettovog poslovnog carstva. Malo po malo, gradio je i kupovao poslove u raznim industrijama, uključujući osiguranje — koje mu je osiguravalo gotovinu ili tzv. “float” — kako bi podržao svoju investicijsku strategiju.
Danas Berkshire posjeduje tvrtke koje se protežu od željeznice BNSF do osiguravatelja Geico, velikih energetskih operacija, pa čak i maloprodajnih lanaca poput Dairy Queen i See’s Candies. Njegova zbirka firmi ostvarila je 47,4 milijarde dolara godišnje operativne dobiti u 2024. Buffett je također izgradio dionički portfelj, s velikim ulaganjima u Apple Inc. i American Express, čime je Berkshireu omogućio još jedan način sudjelovanja u dobiti firmi koje ne posjeduje u potpunosti.
"Potpuna oklada"
Kada je Buffett 2009. pristao kupiti BNSF za 26 milijardi dolara, nazvao je tu kupnju „potpunom okladom na ekonomsku budućnost Sjedinjenih Američkih Država“. Rijetko je propuštao priliku da istakne svijetlu budućnost američkog gospodarstva.
U godišnjem pismu iz 2015., Buffett je napisao da je "stalni trend prema većoj produktivnosti" ono što je učinilo zemlju velikom. Tijekom njegova života, ekonomski učinak SAD-a porastao je šest puta po glavi stanovnika, što je, kako je rekao, "skok daleko iznad najluđih snova mojih roditelja ili njihovih suvremenika".
Abel, dugogodišnji Buffettov zamjenik, preuzet će vodstvo kompanije. Iako je Berkshire upravo prijavio pad operativne dobiti za prvi kvartal od 14 posto, na 9,6 milijardi dolara, zbog velikih gubitaka u osiguranju povezanih s požarima u Kaliforniji, povećana ulaganja u trezorske zapise pomogla su rastu prihoda od investicija.
Nedostatak poslova
Tijekom pandemije, Buffett je izbjegavao sklapanje velikih poslova zbog previsokih cijena kvalitetnih tvrtki, što je dovelo do nakupljanja gotovine i manjka privlačnih prilika za ulaganje. Umjesto akvizicija, okrenuo se otkupu vlastitih dionica, iako je to privremeno prekinuo kupnjom Alleghany Corp. za 11,6 milijardi dolara 2022. godine.
Prošle godine požalio se na nedostatak značajnih poslova koji bi firmi omogućili "zapanjujuće rezultate", dok je gotovinski fond Berkshirea dosegao novi rekord. Nekoliko američkih tvrtki koje bi mogle imati stvaran utjecaj na Berkshire već su, rekao je, "beskonačno pročešljane od strane nas i drugih".
Od tada, dok je milijarder smanjivao svoj udio u Appleu i Bank of America Corp. i suzdržavao se od velikih akvizicija, gotovina Berkshirea nastavila je rasti, dosegnuvši 347,7 milijardi dolara do 31. ožujka.
Bloomberg
Povremeni promašaji
Bilo je i pogrešaka. Buffett je priznao da je platio previše za proizvođača dijelova za zrakoplove Precision Castparts, što je dovelo do otpisa vrijednosti od 10 milijardi dolara 2020. godine. Također, Buffett i Munger su kasno prepoznali vrijednost tehnoloških dionica, iako su kasnije povećali udjele u Appleu. Unatoč tome, njegov dugoročni učinak godinama je privlačio brojne obožavatelje.
Na godišnjim skupovima, koji su se održavali u prepune sportske arene u Omahi, on i Munger su raspravljali o svemu – od burze do kriptovaluta, pa čak i o životu i uspjehu. Taj događaj, poznat kao "Woodstock za kapitaliste", zajedno s njegovim godišnjim pismima, bio je ključan dio Buffettove predanosti poučavanju drugih.
Obožavatelji ovog milijardera često citiraju njegove najpoznatije izreke. Tako je 2018. ponovio staru mudrost kada je bio upitan može li se u tada problematičnom Wells Fargo & Co. — tada dugogodišnjoj investiciji Berkshirea — otkriti još prekršaja:
"U kuhinji nikad nije samo jedna žohar."
A o prezaduženim financijskim firmama tijekom globalne krize 2008. rekao je:
"Tek kad se plima povuče, vidi se tko je plivao gol."
Unatoč velikom broju sljedbenika i reputaciji investicijskog genija, Buffettovo svakodnevno upravljanje Berkshireom bilo je jednostavno. Godinama je preferirao decentralizirani pristup, dopuštajući direktorima različitih Berkshireovih firmi da samostalno vode operacije, uz povremene provjere.
Buffett je smatrao da je njegova najvažnija uloga u Berkshireu upravo raspoređivanje kapitala — odlučivanje gdje treba uložiti novac. Navodno je velik dio vremena provodio čitajući u svojem uredu u Omahi, gdje je, do prošle godine, radilo svega 27 zaposlenih.
"Buffettova odluka da ograniči svoje aktivnosti na nekoliko područja i da im posveti maksimalnu pažnju — i da to radi 50 godina — bila je prava senzacija (lollapalooza)," napisao je Munger u jednom od godišnjih pisama.
„Buffett je uspio iz istog razloga zbog kojeg je Roger Federer postao vrhunski tenisač.“