Najdulji ovogodišnji pozitivan tjedni niz na američkim burzama prekinut je u petak s burzovnim indeksima zaključenim na nižim razinama nego tjedan dana ranije. Nakon četiri tjedna rasta S&P 500 indeks je u proteklom tjednu izgubio 1,2 posto vrijednosti, a Nasdaq čak 2,6 posto. Dow Jones je u petak bio 0,2 posto niži nego sedam dana ranije.
Negativan trend u proteklom tjednu dijelom je posljedica rasprodaje dionica u petak vođene velikim kompanijama. Dionice Amazona, Applea i Microsofta predvodile su pad na burzama zbog očekivanog rasta kamatnih stopa što ima nešto jači utjecaj na tehnološke dionice pošto u njihovoj valuaciji budući priljevi novca imaju bitniji udio.
Rasprodaja je uslijedila i zbog istjecanja roka opcijama vrijednim dva bilijuna dolara što je investitore tjeralo da ili zadrže stare ili zauzmu nove pozicije, a to je uzrokovalo aktivno trgovanje i oscilacije cijena koje su na kraju ipak završile u minusu.
Investitori će se idućeg tjedna fokusirati na redovnu godišnju konferenciju Saveznih rezervi (Fed) koja se održava u Wyomingu odakle bi mogli doći dodatni signali oko buduće naravi monetarne politike. Ulagači i dalje pokušavaju procijeniti koliko će Fed biti agresivan u svojem dizanju kamatnih stopa.
Sveobuhvatni indeks S&P 500 je u prvom polugodištu zabilježio najveći pad još od 1970. godine, no od sredine lipnja se oporavio za oko 16 posto. Glavni razlozi rasta su bili dobri korporativni rezultati, ali i nada investitora da Sjedinjene Američke Države mogu izbjeći recesiju usprkos rastu kamata.
Ključna inflacija
Na europskim burzama također je završen četverotjedni pozitivan trend s iznimkom Londonske burze čiji je FTSE indeks produljio rast i na peti tjedan i to ojačavši 0,7 posto. Frankfurtski DAX je tjedan završio na 1,8 posto nižoj vrijednosti, a pariški CAC je skliznuo 0,9 posto.
Na europske dionice u petak je najviše utjecala objava snažnog rasta proizvođačkih cijena u Njemačkoj, ali i pozitivni podaci o rastu prometa u maloprodaji u Velikoj Britaniji.
Sve u svemu, s obje strane Atlantika inflacija i dalje ostaje ključni pokazatelj koji će diktirati glavne trendove na burzama u nadolazećem razdoblju.