Protekli burzovni tjedan možemo sažeti u jednoj riječi: carine. "Za mene je najljepša riječ u rječniku carina, koja je ujedno moja omiljena", izjavio je sredinom prosinca u intervjuu za Bloomberg američki predsjednik Donald Trump. Povećane carinske stope bile su glavni naglasak njegove predizborne kampanje, kako s gospodarskog tako i s vanjskopolitičkog stajališta, a njihov utjecaj osjetio se i na dioničkim tržištima.
Novi predsjednik na početku tjedna uveo je carine na Kinu, Meksiko i Kanadu – no za posljednje dvije ih je u zadnji čas povukao. Svjetske burze reagirale su crvenim brojkama, a na tržištima je zavladao pesimizam. "Kina se osvetila Trumpu, ali na području manje značajnih uvoznih proizvoda, poput poljoprivrednih strojeva, samo dva do tri posto prodaje američkih poljoprivrednih strojeva odlazi u Kinu", rekao je analitičar Bloomberg Adrije Mihael Blažeković.
Dolar je proteklog tjedna skočio, dok su dionički indeksi i digitalne valute zabilježile pad. Većina glavnih burzovnih indeksa krajem tjedna vratila se u zelenu zonu, no strahovi i dalje ostaju.
Bloomberg Adria
Tjedan je bio različit za globalne burzovne indekse te su najveći rast zabilježili europski burzovni indeksi. Indeks STOXX600 porastao je za 1,1 posto, dok je njemački DAX dobio 0,8 posto. Japanski Nikkei pao je za 1,1 posto, dok su tri glavna američka burzovna indeksa trgovala bez značajnih promjena.
"O financijskim rezultatima izvijestila je kompanija Alphabet, koja nije previše razveselila investitore, dok su banke u Europi u posljednjem kvartalu 2024. prema našim očekivanjima ostvarile odlične rezultate", rekao je analitičar Blažeković, spomenuvši rast europskog bankovnog indeksa za šest posto. "Omjer cijene i knjigovodstvene vrijednosti na sektorskoj razini iznosi 0,91, što je više nego prethodnih godina, ali određene banke i dalje otkupljuju vlastite dionice kako bi nagradile investitore", dodao je.
Kapitalno tržište ulazi u vrlo zanimljivu godinu obilježenu geopolitičkim napetostima, trgovinskim ratovima i makroekonomskim neizvjesnostima. Investitori se pitaju gdje pronaći sigurnost kada volatilnost tržišta raste. Analiziramo tri ključna aspekta: je li američki indeks S&P 500 i dalje dobra investicijska opcija, kakva je budućnost zlata i što će donijeti politička dinamika 2025. godine.
Je li S&P 500 i dalje najbolja opcija?
Iako se vodeći američki indeks S&P 500 tradicionalno smatra kvalitetnim dugoročnim ulaganjem, predložene američke carine na ključne trgovinske partnere mogle bi značajno umanjiti dobitke američkih kompanija. Procjenjuje se da bi povišene carine u najgorem scenariju mogle poništiti dvije trećine očekivanog rasta dobiti po dionici u 2025. godini, što dovodi u pitanje otpornost indeksa na takve šokove.
Američki indeks S&P 500 i dalje je dobra investicijska opcija, no kvalitetna geografska i sektorska diverzifikacija još je bolja strategija.
Više pesimističan je tzv. "burzovni Gandalf", bivši strateg banke JPMorgan Chase Marko Kolanović, koji predviđa pad zloglasnog indeksa.
"Mislim da ćemo se ove godine vratiti na razinu od pet tisuća bodova", rekao je Kolanović u podcastu Bloomberg Odd Lots. "Mogući politički preokreti bi indikator mogli spustiti čak na četiri tisuće bodova. Mislim da postoji određena vjerojatnost za to."
Marko Kolanović | Bloomberg
Što zaoštravanje trgovinskih odnosa između EU i SAD-a znači za euro?
Trumpove carinske najave potresle su valutna tržišta, koja sada očekuju veću volatilnost eura i strahuju da bi Europska unija mogla postati sljedeća meta njegovih carina. Zajednička europska valuta ove godine bilježi najveću volatilnost od 2022., kada se vrijednost eura izjednačila s vrijednošću američkog dolara. Sada naglo raste potražnja za opcijama koje donose dobit ako se nedavni trgovački rasponi dodatno povećaju.
EURUSD:CUR
EUR-USD X-RATE
1,038 USD
-0,00030 -0,03%
vrijednost na početku trgovanja
1,0383
posljednja zaključna vrijednost
1,0383
promjena od početka godine
0,3573%
dnevni raspon
1,04 - 1,04
raspon u 52 nedjelje
1,01 - 1,12
Ulagači se žele zaštititi od naglih poteza potencijalnog trgovinskog rata s obaju strana Atlantika. Budući da je euro nakon Trumpovih carinskih najava već zabilježio najduži niz gubitaka u odnosu na dolar u posljednje tri godine, postoji rizik da će dodatno oslabiti prema paritetu s dolarom ili se pak oporaviti ako carine na Europsku uniju budu nekako spriječene.
Što se događa na tržištu kriptovaluta?
Najveća i najstarija kriptovaluta bitcoin povukla se s tjednog vrhunca od malo više od 102 tisuće dolara po tokenu u ponedjeljak, prije nego što su Trumpove carine stupile na snagu, ispod granice od 100 tisuća dolara. U trenutku pisanja ovog članka, kretao se iznad 97 tisuća dolara po tokenu.
XBTUSD:CUR
XBT-USD Cross Rate
97.347,43 USD
+535,64 +0,55%
vrijednost na početku trgovanja
96.811,79
posljednja zaključna vrijednost
96.811,79
promjena od početka godine
3,9715%
dnevni raspon
96.200,26 - 97.890,57
raspon u 52 nedjelje
49.212,74 - 109.241,11
Međutim, nisu svi pokazatelji na tržištu kriptovaluta u padu – jedan ključni pokazatelj bilježi rast: dominacija bitcoina. Tržišni udio bitcoina u ukupnoj kapitalizaciji kriptovaluta raste i trenutno iznosi 60 posto. Ukupna vrijednost bitcoina na tržištu sada je 1,89 bilijuna dolara, dok tržišna kapitalizacija cijelog kriptotržišta iznosi 3,12 bilijuna dolara.
Što uzrokuje takvo kretanje cijena? Investitori trebaju prihvatiti činjenicu da su digitalna sredstva u osnovi podijeljena na bitcoin i ostale kriptoimovine, objašnjava Marko Pavlovič, menadžer portfelja na platformi za trgovanje kriptoimovinom Iconomi.
BlackRock lansira bitcoin ETF u Europi
Najveći svjetski upravitelj imovine BlackRock, nakon uspjeha američkog bitcoin ETF-a vrijednog 58 milijardi dolara, planira lansirati bitcoin ETF i u Europi. Prema neslužbenim informacijama, fond će vjerojatno biti registriran u Švicarskoj, a BlackRock bi mogao započeti s njegovom distribucijom već ovog mjeseca.
BlackRock upravlja više od 4,4 bilijuna dolara kroz ETF proizvode, a iako su se ETF-ovi povezani s kriptovalutama godinama trgovali na europskim burzama, to bi bio prvi BlackRockov kripto-ETF izvan Sjeverne Amerike.
Anindito Mukherjee/Bloomberg
Zlato na vrhuncu – ima li još prostora za rast?
Zlato tradicionalno služi kao utočište u nesigurnim vremenima, a njegov rast posljednjih godina potvrđuje povećanu potražnju ulagača za sigurnom imovinom. Također, služi kao čuvar vrijednosti tijekom povišene inflacije.
Trenutne cijene zlata sugeriraju da je velik dio potencijalnih rizika već uračunat u njegovu vrijednost. Ipak, postoje razlozi za daljnji rast potražnje – osim trgovinskih i geopolitičkih nesigurnosti, središnje banke nastavljaju povećavati svoje zlatne rezerve, što pruža stabilnu podršku tržištu plemenitih metala.
GOLDS:COM
GOLD SPOT $/OZ
2.866,17 USD
+9,8829999999998 +0,35%
vrijednost na početku trgovanja
2.856,28
posljednja zaključna vrijednost
2.856,282
promjena od početka godine
9,2413793103448%
dnevni raspon
2.855,91 - 2.870,80
raspon u 52 nedjelje
1.984,34 - 2.882,36
Prošlog tjedna cijena zlata dosegla je novi rekord, s 2.882 dolara po unci u srijedu, ali je prema kraju tjedna blago pala.
Slovenski SBITOP – regionalni prvak
Ljubljanski burzovni indeks SBITOP bilježi solidan rast u 2025. godini, popevši se za 2,7 posto u proteklom tjednu. Za razliku od njega, svi ostali regionalni indeksi, osim bosanskohercegovačkog BIRS-a (0,4 posto rasta), zabilježili su pad.
SBITOP prednjači s impresivnim rastom od 17 posto od početka godine.
Tijekom posljednjeg tjedna trgovanja u siječnju, indeks SBITOP dosegnuo je svoju najvišu razinu od ožujka 2008., premda je i dalje daleko od rekordnih vrijednosti iz kolovoza 2007. Samo u siječnju indeks je porastao gotovo 15 posto, dok je u posljednjih godinu dana, računajući od 31. siječnja prošle godine, ostvario rast od 45 posto.
"SBITOP nastavlja svoj uzlazni trend na regionalnim tržištima, a prošlotjedni rast bio je potaknut izvrsnim poslovnim rezultatima Cinkarne Celje, koja je zabilježila 13 posto veće prihode i čak 57 posto višu EBITDA-u. U međuvremenu, ostali regionalni burzovni indeksi blago su pali, pri čemu je najveći pad zabilježio makedonski MBI10, što nije neočekivano s obzirom na visoke valuacije indeksa", objašnjava analitičar Blažeković.
Predsjednik Uprave Ljubljanske burze Marko Bombač komentirao je za Bloomberg Adria TV: "Ljubljanska burza prošla je kroz teško razdoblje u posljednjih 15 godina, a dno je dosegla 2023. godine. Unatoč prošlogodišnjem rastu, obujam trgovanja još uvijek ne dostiže razine iz 2010. i 2020. godine."
Hoće li Trumpove carine ugroziti uspjeh Končara?
Sjedinjene Američke Države jedno su od ključnih izvoznih tržišta za Hrvatsku, posebice za složene proizvode poput transformatora i električnih strojeva. Među vodećim proizvođačima u ovom segmentu ističe se hrvatska grupacija Končar, koja posljednjih godina bilježi izvanredne poslovne rezultate.
"Tržište SAD-a za nas je značajno unutar određenog segmenta proizvodnog portfelja u sektoru prijenosa i distribucije električne energije, ali ne predstavlja ključni dio ukupne prodaje. Tijekom 2024. godine izvoz u SAD dosegnuo je 11,1 milijun eura, što je više nego dvostruko povećanje u usporedbi s pretpandemijskim razdobljem", naveli su iz Končara.
Ključni događaji ovog tjedna
Analitičar Blažeković naglašava da će se ovog tjedna pažnja tržišta usmjeriti na inflacijske podatke iz SAD-a, rezultate Coinbasea, jedne od najvećih kriptoburzi, te poslovne rezultate UniCredit banke, koji bi mogli odražavati trendove u europskom bankarskom sektoru.
Ponedjeljak, 10. veljače
- Kina objavljuje podatke o inflaciji.
- Slovenski statistički zavod SURS objavljuje indekse industrijske proizvodnje.
- McDonald's izvještava o poslovnim rezultatima.
- Stupaju na snagu kineske protucarine na američku robu.
Utorak, 11. veljače
- Coca-Cola i UniCredit objavljuju financijske rezultate.
- Francuska objavljuje podatke o nezaposlenosti.
- Predsjednik američkog Feda Jerome Powell svjedoči pred senatskim odborom za bankarstvo.
Srijeda, 12. veljače
- Objavljuju se podaci o inflaciji u SAD-u.
- SoftBank prezentira svoje poslovne rezultate.
Četvrtak, 13. veljače
- Velika Britanija objavljuje podatke o BDP-u.
- Njemačka objavljuje inflacijske podatke.
- Europska komisija predstavlja ekonomske prognoze za EU.
- Eurostat objavljuje podatke o industrijskoj proizvodnji.
- SAD objavljuje broj novih zahtjeva za naknade za nezaposlene.
- Nestlé i Siemens objavljuju kvartalne rezultate.
- Banka Slovenije objavljuje bruto vanjski dug i platnu bilancu.
- SURS objavljuje podatke o slobodnim i popunjenim radnim mjestima u zadnjem kvartalu 2024.
- Indijski premijer Narendra Modi dolazi u službeni posjet Washingtonu.
Petak, 14. veljače
- Eurostat objavljuje podatke o BDP-u i zaposlenosti.
- SURS objavljuje BDP za posljednje tromjesečje 2024. te vrijednosne indekse građevinskih radova.
- U Münchenu započinje godišnja Sigurnosna konferencija.