I bankari i investitori se spremaju za aukcije obveznica ove sedmice, nadajući se da bi mogli osigurati bolje uslove dok su tržišta mirna.
Skoro 40 posto učesnika na tržištu koje je anketirao Bloomberg smatra da će se ove sedmice nuditi dug vrijedan između 15 i 20 milijardi eura.
Podaci koje je prikupio Bloomberg pokazuju da su u prošle dvije sedmice prodate obveznice ukupne vrijednosti 3,5 milijardi eura.
"Tržište je u dobroj poziciji za talas emisija koji donosi pozno ljeto", rekao je Mark Lewell iz banke JPMorgan Chase & Co. "Nedavni nalet volatilnosti je izazvao strah na tržištima i podsjetio investitore da iskoriste prilike na emisijama pred nama", dodao je.
Indeks kreditnog rizika za obveznice investicionog ranga (baziran na takozvanim CDS ugovorima) porastao je početkom augusta na najviši nivo ove godine, nakon što su slabi podaci o tržištu rada u SAD-u doveli do rasprodaje na tržištu. Investitori su od tada u strahu da bi stvari mogle krenuti još gore po američku privredu.
Kako pokazuju podaci za prethodne dvije godine, posljednja sedmica augusta često nosi velike obime na aukcijama, a papiri vrijednosti više od 30 milijardi eura prodati su i 2022. i 2023. godine.
Želja da se prinosi osiguraju pri još uvijek visokim kamatnim stopama centralnih banaka i strah od volatilnosti na tržištu doveli su do rasta emisija od 28 posto ove godine, pokazuju podaci koje je prikupio Bloomberg.
Iako su prošle sedmice zabilježeni odlivi iz fondova koji sadrže obveznice investicionog ranga (uglavnom srednjoročne i dugoročne), šest sedmica prije toga su zabilježeni prilivi, navode iz Bank of America Corp.
Investitori će pokušati novac koji im je na raspolaganju uložiti u dužničke papire dok kamatne stope centralnih banaka još uvijek nisu pale.
Kako navodi Lewell, ako je neko uložio novac u fondove tržišta novca, on ove godine nije ostvario loš povrat.
"S druge strane, strah od propuštanja je bitan faktor i mnogi žele 'ući u voz s obveznicama' prije nego što on prođe", dodao je.