Ponedjeljak je donio pad američkih dionica, potaknut pesimističnim ekonomskim prognozama, a negativni trendovi su zabilježeni i u Japanu te Kini.
S&P 500 i Nasdaq 100 terminski ugovori borili su se da ostanu izvan crvenog, dok su europski ugovori izgubili više od 0,5 posto.
Kineske nekretninske dionice suprotstavile su se prevladavajućem trendu i porasle nakon izvješća da dužnosnici planiraju fond za potporu građevinarima. Unatoč tome, nekretninska kriza u Kini trenutno je među najvećim opasnostima za svjetsko gospodarstvo.
Australski dug je skočio u petak, a američki 10-godišnji prinos iznosio je oko 2,78 posto, smanjivši tako djelić prošlotjednog pada.
Ulagači su se prebacili na klađenje da će slabljenje gospodarske ekspanzije, a možda čak i recesija, ublažiti visoku inflaciju i trenutni ciklus monetarnog stezanja koji potresa globalna tržišta 2022.
Dolar je fluktuirao, nafta pala na oko 94 dolara po barelu, a Bitcoin je oslabio ispod 22.000 dolara, odražavajući oprezno raspoloženje.
Ovotjedna odluka Federalnih rezervi o daljnjem dizanju kamata, zajedno s objavom zarada kompanija poput Alphabeta i Applea razjasnit će izglede za oporavak dionica nakon velike rasprodaje.
"Još uvijek vidimo daljnje negativne strane za rizičnu imovinu jer se strahovi od recesije gomilaju, a središnje banke ostaju predane borbi protiv inflacije nauštrb rasta", smatra Eric Robertsen, glavni strateg u Standard Chartered Bank.
Tržišta očekuju još jedno povećanje kamatne stope od strane Feda u srijedu, za 75 baznih bodova. Očekivanja za vrhunac referentne stope smanjila su se na otprilike 3,4 posto do kraja godine. Potom se očekuju rezovi u 2023.