Cijene dionica i vrijednosnica na američkim burzama u utorak su padale, a državne obveznice i dolar su rasli, što je već uvriježen obrazac kojim se iskazuje sveopća nelagoda investitora zbog ekonomskih prognoza, visoke inflacije i kineske borbe s koronavirusom.
Tehnološke tvrtke utjecale su na pad indeksa azijskih dionica, u Japanu, Hong Kongu i Kini. Loš dan na Wall Streetu u ponedjeljak donio je gubitke S&P 500, Nasdaq 100 i europskim indeksima. Nasdaq je pao za 2,26 posto, S&P 500 za 1,15 posto, a Dow Jones indeks za industrijski sektor 0,52 posto.
Vrijednost dolara je porasla na razine na kojima je bila 2020. godine uslijed panike koja je na tržištu zavladala zbog pojave koronavirusa, a ojačao je i jen. Euro kojem vrijednost pada zbog energetske krize i straha od recesije blizu je izjednačavanja s američkim dolarom.
Desetogodišnji prinos na američke državne obveznice porastao je za 2,96 posto. Obveznice su ojačale i u Australiji. Bitcoin je pao ispod 20.000 dolara.
Burzovna kretanja uvelike će sljedećih dana ovisiti o objavama financijskih izvještaja, a ovaj tjedan bit će objavljeni i podaci o inflaciji u SAD-u. Kratak oporavak tržišta kapitala blijedi uoči objava kompanijskih izvješća. Sklonost ulaganjima pada objavom sve lošijih financijskih očekivanja kompanija, a ne pomažu ni tvrdoglavi cjenovni pritisci koji upućuju na dodatno monetarno pooštravanje.
Jakost dolara ne samo da će "utjecati na prihode u ovom tromjesečju, već će vjerojatno utjecati na izglede za stvaranje prihoda u sljedećih nekoliko kvartala i to je, smatram, veliki problem", rekla je za Bloomberg Radio Kimberly Forrest, osnivačica i glavna direktorica za investicije Bokeha Capital Partnersa.
U Kini su ulagači zabrinuti da bi moglo doći do novih lockdowna zbog Covida jer Peking nastavlja s masovnim testiranjem i ograničavanjem kretanja. Počinju se osjećati učinci potpore tamošnje vlade za oporavak gospodarstva, kreditiranje kompanija i prodaja obveznica prošlog su mjeseca skočili na rekordne razine.
U posljednjoj objavi Feda ponovno je naglašeno da se može očekivati agresivna politika središnjih banaka i rast kamatnih stopa.
Predsjednik Feda iz Atlante Raphael Bostic izjavio je da se američko gospodarstvo može nositi s višim kamatnim stopama i ponovio da zagovara njihov novi veliki porast ovog mjeseca. S druge strane, predsjednica Feda iz Kansasa Esther George koja se prošlog mjeseca protivila povećanju kamatne stope središnje banke za 75 baznih bodova, upozorila je da bi žurno pooštravanje politike moglo imati negativan učinak.
Nakon objave Elona Muska da odustaje od preuzimanja Twittera, dionica te kompanije pala je za 11,3 posto.