Zagrepčanin Marko Kolanović, analitičar tržišta dionica u najvećoj američkoj bankarskoj kući JPMorgan Chase, komentirajući stanje na američkim burzama u emisiji CNBC-a Fast Money izjavio je kako postoji mogućnost novog pada tržišta dionica.
Kolanovićeve riječi imaju određenu težinu jer je član JPMorgana već više od 15 godina. Doktorirao je teoretsku fiziku na Sveučilištu New York, a glasi za vodećeg analitičara američkog tržišta dionica, prvenstveno kratkoročnog. Trenutno je glavni tržišni strateg (engl. chief market strategist).
Kolanović je na iznenađenje mnogih konstatirao da ima relativno negativan stav prema trenutnoj situaciji na burzama. Iako nije izričito rekao da je recesija neizbježna, spomenuo je kako misli da će se recesija "konačno dogoditi". Primijetio je kako se tržište rada pozicionira kao snažno i stabilno, ali je upozorio na znakove pritiska u potrošačkom sektoru, poput porasta kašnjenja u plaćanju kreditnih kartica i automobilskih kredita. Sugerirao je da bi to mogli biti rani pokazatelji gospodarskih izazova.
Kolanović je govorio o uvijek aktualnoj temi visine kamatnih stopa, posebice o prinosu od 4,7 posto na desetogodišnju trezorsku obveznicu. Izjavio je da te stope nisu u skladu s povijesnim tržišnim vrijednostima i spomenuo da bi mogle još malo porasti. Međutim, nije izrazio izričitu zabrinutost zbog trenutnih razina.
Komentirajući odstupanja Nasdaq burze od ostalih tržišta, primijetio je kako su dionice uključene u Nasdaq i najveće dionice prema tržišnoj kapitalizaciji imale dobre rezultate, dok su druga tržišta bila nepromijenjena ili u padu. Preporučio je dva načina reakcije: ulaganje u dionice koje zaostaju, ako se vjeruje da do recesije neće doći, ili izbjegavanje dionica s megakapitalizacijom, ako se očekuje recesija.
Kolanović je istaknuo kako je tržišno pozicioniranje bitno i kako je ove godine to bio značajan faktor. Istaknuo je visoku volatilnost, međutim nije izričito rekao da je rastuća volatilnost znak da dolaze još izazovnija vremena. Kolanović se kratko dotaknuo teme volatilnosti imovine. Spomenuo je da je teško samo promatrati volatilnost jer je općenito dosta izražena. Sugerirao je da bi ulagači volatilnost mogli iskoristiti za stvaranje prinosa prodajom kratkoročnih pozicija te ulaskom u nove kada za to budu povoljnije prilike.