Ako volite dinamično trgovanje na burzama onda u svojim kalendarima posebno označite treći petak ožujka, lipnja, rujna i prosinca. Naime, tada se događa Triple Witching Day, odnosno dan u kojem istodobni istječu tri vrste ugovora o financijskim derivatima na tržištu: opcije na dionice, terminski ugovori na dioničke burzovne indekse i opcije na dioničke burzovne indekse.
Jedna od primarnih odlika Triple Witching Daya je porast obujma trgovanja i volatilnost tržišta jer trgovci i institucionalni investitori pokušavaju kompenzirati, zatvoriti ili promijeniti svoje pozicije. To dovodi do mahnite aktivnosti i naglih promjena cijena.
Zanima vas kako to iskoristiti? Tea Muratović iz Seasonaxa donosi savjete kako zajahati val trgovačke aktivnosti.
"Istodobni istek više derivata može stvoriti privremenu diskrepanciju u cijenama. Pametni trgovci često traže prilike koje proizlaze iz razlika u cijenama između temeljne imovine i njezinih izvedenica. Međutim, istek derivata nije jedina stvar koja se događa trećeg petka svakog posljednjeg mjeseca u kvartalu. Indeksi poput S&P-a i FTSE-a također prilagođavaju svoje vrijednosti, uz iznimku Nasdaqa 100, koji svoju godišnju vrijednost rebalansira samo trećeg petka u prosincu", pojašnjava Muratović.
Naglašava da su, povijesno gledano, neke studije sugerirale da Triple Witching obično donosi uzlazni trend na burze, naročito u prosincu. No, to bi jednostavno mogao biti odraz šireg "Santa Clause Rally" fenomena tijekom kojeg su burze, posebno u SAD-u, imale tendenciju rasta tijekom posljednjeg tjedna prosinca.
"Iako su mnogi investitori usredotočeni na sam Triple Witching Day, odlučila sam analizirati razdoblje od nekoliko dana trgovanja prije i nakon datuma isteka. Moj primarni fokus bio je na razumijevanju utjecaja na pojedinačna ulaganja u dionice", ističe Muratović.
Kada je pravo vrijeme da zagrizete u Apple?
Grafikon u nastavku prikazuje prosječni tečaj Applea u deset dana trgovanja prije i nakon dana Triple Witchinga.
Grafikon prikazuje podatke za posljednjih deset godina, tijekom kojih je bilo 40 Triple Witching dana. Horizontalna os prikazuje broj dana trgovanja prije i nakon događaja. Okomita os prikazuje prosječni trend u postocima.
Crvena linija označava Triple Witching dan. Na ovaj način možete na prvi pogled vidjeti kako izgleda tipično kretanje cijena dionica Applea u vrijeme tog fenomena.
"Očito je da cijena Applea obično tone dva dana prije isteka Triple Witchinga, s prosječnim padom od 1,2 posto. Za vas kao dioničkog ulagača, statistički je povoljno kupiti tu dionicu pred kraj Triple Witching dana. Ovaj efekt možete iskoristiti kao trgovac, ali i kao dugoročni investitor, kako biste poboljšali vrijeme ulaska", elaborira Muratović.
Razum iznad tržišta
Postoji i psihološki aspekt Triple Witching dana. Neki trgovci skloni su praznovjerju i vjeruju da ovi dani donose lošu sreću ili su preteča nepovoljnih promjena na tržištu. Iako to može zvučati iracionalno, kolektivno uvjerenje ponekad može utjecati na raspoloženje tržišta i prerasti u samoispunjavajuće proročanstvo.
Neki od najturbulentnijih dana na tržištu dionica poklopili su se s Triple Witchingom, poput 1992. kada su rasprodaje u IBM-u, General Motorsu i drugim blue chipovima dovele do značajnog pada tržišta.
"Iako je svijest o kretanju cijena oko Triple Witching dana od velike pomoći u poboljšanju povrata ulaganja, bitno je upamtiti da je to, kao i svi tržišni fenomeni, samo jedan od mnogih čimbenika koji utječu na cijene dionica", za kraj upozorava Muratović.