Slabe brojke kineske ekonomije rasplinule su optimizam ulagača oko poticajnih mjera tamošnjih vlasti i zacrvenjele azijske burze.
Tako je MSCI indeks azijsko-pacifičke regije oko 7:00 sati bio u minusu oko 0,7 posto, dok je tokijski Nikkei pao za 0,1 posto. Cijene dionica u Južnoj Koreji, Australiji, Šangaju i Hong Kongu oslabjele su između 0,1 i 1,4 posto.
Ulagače je jutros razočaralo izvješće koje je pokazalo da su aktivnosti u kineskom uslužnom sektoru u kolovozu zabilježile najslabiji rast u posljednjih osam mjeseci zbog slabe domaće potražnje. To pokazuje da je oporavak drugog po veličini svjetskog gospodarstva i dalje slab, unatoč mjerama kojima vlasti pokušavaju potaknuti potrošnju, prenosi Hina.
Jučer su upravo zbog takvih mjera cijene kineskih, ali i drugih dionica u regiji snažno porasle.
Oprez na tržištima posljedica je i nedostatka vijesti s Wall Streeta jer se u SAD-u jučer zbog praznika nije radilo.
Podršku tržištima pruža, pak, odluka australske središnje banke da ključna kamatna stopa ostane nepromijenjena na 4,1 posto. Zahvaljujući popuštanju inflacijskih pritisaka, to je već treći mjesec zaredom kako središnja banka nije povećala kamate, pa se ulagači nadaju da je ciklus povećanja kamata završen.
I dolar blago pao
Na valutnim je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta blago pala.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se u utorak ujutro oko 104,18 bodova, dok je jučer u ovo doba iznosio 104,20 bodova.
Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti porastao s jučerašnjih 146,20 na 146,55 jena. No, američka je valuta oslabila u odnosu na europsku, pa je cijena eura dosegnula 1,0795 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosila 1,0780 dolara.
Cijene nafte su mješovite pa je tako cijena barela na londonskom tržištu oslabjela za 0,04 posto, na 88,95 dolara, dok je na američkom tržištu barel poskupio za 0,48 posto, na 85,95 dolara.
Veliko je pitanje hoće li carine ostvariti predsjednikove neuobičajene ambicije, ali je neizostavna činjenica da će o tome ovisiti kako ocjena uspjeha njegova mandata tako i gospodarska sudbina američkih potrošača i investitora.
Donald Trump - ime je u koje se mogu sažeti događaji na burzi od 20. siječnja do danas. Nepredvidivi potezi predsjednika SAD-a uzrokuju volatilnost na tržištima.
Narodne obveznice, odnosno dužničke hartije od vrijednosti Republike Srpske pojedinačne vrijednosti manje nego što je uobičajeno - time i pristupačnije stanovništvu, biće uskoro u prodaji.
Granice između geopolitike i berzi postaju sve nejasnije. Sve je očiglednije da će Stari kontinent morati da se prilagodi svijetu bez američke vojne podrške.
Pale su cijene bakra, aluminijuma i cinka, dok su i cijene drugih metala u riziku da se obruše zbog novih, opštih carina američkog predsjednika Donalda Trumpa.
Veliko je pitanje hoće li carine ostvariti predsjednikove neuobičajene ambicije, ali je neizostavna činjenica da će o tome ovisiti kako ocjena uspjeha njegova mandata tako i gospodarska sudbina američkih potrošača i investitora.
Narodne (štedne) obveznice Republike Srpske od ponedjeljka, 31. marta, je moguće kupiti na šalterima Pošta Srpske ili kod ovlaštenih berzanskih posrednika - brokera
Unesite svoju e-mail adresu na koju ćemo Vam poslati link za resetiranje lozinke
Premašen je maksimalan broj uređaja. Ako ste vlasnik računa, kliknite na "Pošalji prijavu e-poštom" kako biste primili e-poštu s linkom za prijavu. Slijedite link i moći ćete upravljati uređajima povezanim s vašim računom.