Azijske su dionice oscilirale u petak nakon što su američke dionice i državne obveznice pale zbog novih znakova otpornosti tržišta rada koji bi mogli podržati još jedno povećanje kamatnih stopa ove godine.
Dionice u Japanu bile su mješovite, dok su u Južnoj Koreji i Australiji pale. Referentni indeksi u Hong Kongu i kontinentalnoj Kini porasli su, pri čemu su dionice vezane uz potrošače imale najbolje rezultate u indeksu CSI 300 nakon što je kineska vlada objavila neke mjere za potporu potrošnji, uključujući kupnju kućanskih aparata i automobila.
Američkim dionicama trgovalo se slabo, nakon što je tehnološki indeks Nasdaq 100 u četvrtak pao najviše u gotovo pet mjeseci.
Pad američkih dionica pauza je ovogodišnjem snažnom usponu u kojem je S&P 500 porastao 18 posto, a Nasdaq 100 41 posto, usprkos klimavim ekonomskim izgledima tijekom Fedove agresivne kampanje zaoštravanja monetarne politike.
Neki ulagači očekuju još više mjera potpore u Kini krajem mjeseca.
"Dodatne mjere poticaja mogle bi se pojaviti nakon sastanka Politbiroa (28.-30. srpnja), ali razmjer i ciljana područja tek treba potvrditi", napisali su u bilješci stratezi Morgan Stanleyja, među kojima je i Laura Wang.
Međutim, budući da bi razboritije i uravnoteženije razmatranje koju politiku izabrati moglo rezultirati dužim donošenjem odluka i poduzimanjem radnji, oni "vide daljnji pritisak na pad korporativnih prihoda tijekom sljedeće od jedne do dvije sezone kvartalnih rezultata".
Offshore juan je stagnirao u petak nakon što je Narodna banka Kine ponovno postavila valutu na razinu koja je bila jača od procijenjene. Offshore juan skočio je u četvrtak nakon što je središnja banka pojačala svoju potporu.
"Jednom kad se naše stajalište o oporavku kineskog rasta oporavi", juan bi trebao porasti, rekao je Abhilash Narayan, viši investicijski strateg u tvrtki Standard Chartered Wealth Management, na Bloomberg televiziji. "Imamo cilj od 7,0 do 7,08 za CNH u sljedećih 12 mjeseci."
Dolar je stagnirao u Aziji. Neočekivani pad u uključivanju nezaposlenih na burzu rada potaknuo je trgovce da procijene kako postoje veće šanse za povećanje stope od četvrtine boda nakon sastanka Federalnih rezervi sljedećeg tjedna, jačajući dolar i prinos na desetogodišnju obveznicu u četvrtak.
Jen je izgubio dobitke. Valuta je ranije porasla nakon što je Japan izvijestio o inflaciji koja je bila nešto viša od procjena u lipnju. Najnoviji podaci predstavljat će izazov za dužnosnike Banke Japana kada se sastanu sljedeći tjedan jer guverner Kazuo Ueda i dalje podupire argumente za monetarne poticaje.
Bloombergov robni indeks je spreman za treći tjedni porast uslijed skoka cijena pšenice nakon eskalacije napetosti između Rusije i Ukrajine u Crnom moru. Terminske cijene prirodnog plina u Europi i SAD-u također bi ovog tjedna trebale porasti za gotovo deset posto budući da ekstremne vrućine povećavaju potražnju za strujom za klimatizaciju. Nafta bi trebala ostvariti četvrti tjedni dobitak, dok je zlato palo s dvomjesečne najviše razine zbog snage dolara.
"Samo u posljednja 24 sata govorilo se o pogoršanju sukoba u Ukrajini, daljnjem usporavanju u Kini i velikim američkim bankama koje su suočene sa značajnim gubicima nekretnina", napisao je Lewis Grant, viši upravitelj portfelja u Federated Hermesu. "Svaka od ovih prijetnji, zajedno s bezbrojnim nepoznanicama, ima potencijal zaustaviti oporavak raspoloženja."