Najveći evropski indeksi našli su se u crvenom na kraju nedjelje, a u centru pažnje investitora bili su takozvani PMI podaci o različitim privredama evrozone.
Privredna aktivnost Njemačke izgubila je mnogo više zamaha nego što se očekivalo u junu, što je podstaknuto usporavanjem usluga i trajnom slabošću fabrika u zemlji.
Dok je privreda privatnog sektora rasla peti mjesec zaredom, stopa ekspanzije bila je najslabija od februara, prema poslovnim istraživanjima S&P Globala. Na nivou 50,8, slabije nego što su predviđali ekonomisti u Bloombergovom istraživanju, ostao je iznad nivoa 50, koji razdvaja ekspanziju i kontrakciju. Parametar koji mjeri proizvodnju je ispod te linije od jula.
Situacija je bila slična i na nivou cijele monetarne unije. Indeks menadžera nabavke, koji je sastavio S&P Global, u evrozoni je pao na petomjesečni najniži nivo od 50,3, dok su analitičari procjenjivali da će iznositi 52,5. Pad je predvodila Francuska, koja je pogođena štrajkovima, iako su pomenute njemačke fabrike te koje se suočavaju s problemima.
Iako je evrozona možda učinila dovoljno da izađe iz blage recesije od koje je patila između oktobra i marta, S&P je upozorio da su porasle šanse da se ta situacija protegne u predstojeće tromjesečje - posebno jer Evropska centralna banka nastavlja da povećava kamatne stope.
Kako je za našu redakciju ranije u toku dana rekao Vladimir Đukanović, izgleda da će i Ujedinjeno Kraljevstvo, ali i evrozona morati da uđu u recesiju kako bi se problem uporne inflacije riješio.
"Evo, prošlo je godinu i tri mjeseca otkad je inflacija krenula da nas pritiska globalno i problem još uvijek nije riješen. Neke naznake od prošle nedjelje, kada su rekli da će umiriti podizanja kamatnih stopa, isparile su poslie nedelju dana i jasno je da će Amerika podići kamatne stope još dva puta do kraja ove godine za po 0,25 procentnih poena", rekao je investitor.
Indeks DAX u petak je izgubio 0,99 odsto svoje vrijednosti, dok su francuski CAC 40 i britanski FTSE 100 redom nazadovali za 0,55 i 0,54 odsto.
- U pisanju teksta pomogli Zoe Schneeweiss, Andrew Langley i Jelisaveta Lazarević