Tehnološki sektor izazvao je rast američkih akcija, dok je dolar pao nakon objave podataka koji pokazuju da tržište rada pokazuje znake slabosti.
Broj Amerikanaca koji se prvi put prijavljuju za nadoknadu nezaposlenima na nedjeljnom nivou porastao je za 28.000, dostigavši najviši nivo od oktobra 2021. godine. To je poslužilo kao signal da će najavljena otpuštanja biti sprovedena.
Skok zahtjeva na najviši nivo od oktobra 2021. pokazuje da tržište rada, iako je uglavnom otporno, počinje da pokazuje znake zahlađenja. To je dalo podsticaj tehnološkom sektoru, pa je tehnološki indeks Nasdaq 100 dodao 1,3 odsto svojoj vrijednosti. Proizvođači čipova, uključujući kompanije Nvidia i Advanced Micro Devices, bili su među najvećim dobitnicima usred pomame za akcijama povezanim s vještačkom inteligencijom.
Indeks S&P 500 skočio 0,6 odsto. Taj indeks je od dna koje je dostigao u oktobru skočio za 20 odsto, piše Bloomberg.
Investitori ponovo procjenjuju putanju politike Feda nakon što su centralne banke u Australiji i Kanadi ove nedjelje neočekivano podigle stope. Međutim, Krishna Guha iz Evercore ISI, rekao je da bi tržišni potezi zasnovani na akcijama centralne banke trebalo da izblijede. "Fed je ovdje onaj koji određuje cijene, drugi prihvataju i ne treba to da miješamo", rekao je Guha za Bloomberg. "Oni podižu stope djelimično zato što misle da će ih Fed još jednom povećati i ako ne uspiju da pogode, rizikuju deprecijaciju valute".
U Evropi, Stoxx 600 se malo promijenio s kompanijom SBB, koja je bila u središtu švedske imovinske krize i koja je pala 12 odsto.
Turska lira se stabilizovala u odnosu na dolar nakon što su državni zajmodavci ponovo počeli da podržavaju valutu. Japanski jen je ojačao nakon što je japanska ekonomija rasla brže nego što se očekivalo u prvom kvartalu. Evro je skočio 0,8 odsto na 1.0781 dolara.
Nafta tipa West Texas Intermediate pala je za 2,1 odsto na 71 dolar za barel.