Zlato se pokazalo iznimno otpornim, rastući gotovo sedam posto ove godine, dok se ulagači suočavaju s porastom realnih prinosa i jačanjem dolara kako bi se fokusirali na političke i ekonomske rizike.
Dok tradicionalni pokretači prinosa i valute sugeriraju da su poluge precijenjene, potražnja za imovinom utočišta ostaje jaka. To je zato što kupci zlata koji se gomilaju u fondove kojima se trguje na berzi imaju pesimističan pogled na sposobnost američkih Federalnih rezervi (Fed) da hlade visoku inflaciju bez štete po ekonomiju. Za njih je zlato zaštita od skoka cijena i niskog rasta.
''Zlato je zapravo dovodilo u pitanje sposobnost Fed-a da podigne stvarne realne stope, istovremeno pružajući blago prizemljenje za ekonomiju'', rekao je Marcus Garvey, voditelj strategije za metale u Macquarie Group Ltd.
Povećana geopolitička neizvjesnost nakon ruske invazije na Ukrajinu također pokreće stratešku diverzifikaciju portfelja od strane investitora koji su manje zabrinuti zbog viših realnih stopa, smatra Joni Teves, analitičar u UBS Group AG.
Globalni ekonomski izgledi ostaju mutni jer je snažan oporavak od pandemije ublažen ratom u Ukrajini i kontinuiranom borbom Kine protiv Covida-19. Svaka eskalacija sukoba, koja već opterećuje prognoze rasta, mogla bi dati dodatni sjaj privlačnosti zlata.
Sankcije Rusiji također bi mogle najaviti dalekosežniju promjenu koja će ojačati poluge. Uticajni analitičari kao što je Zoltan Pozsar iz Credit Suisse Group AG predviđaju da će zapljena oko polovice deviznih rezervi ruske centralne banke rezultirati novom monetarnom paradigmom u kojoj zlato igra veću ulogu.
"Trenutna cijena ima manje veze s inflacijom i rastućim prinosima, a više s geopolitičkim rizicima i okretanjem ruske centralne banke prema akumuliranju alternativnih izvora bogatstva", rekao je David Chao, globalni tržišni strateg za Azijsko-pacifički bivši Japan u Invesco Ltd.
''Malo sam iznenađen što zlato nema višu cijenu”, dodao je.
S druge strane, stavljanje zlata iz Rusije na crnu listu zapadnih tržišta - najvećeg svjetskog proizvođača - također može imati uticaj.
Ipak, za mnoge promatrače postoje znakovi da bi se utrka za zlatom mogla uskoro završiti. Prinosi Trezora prilagođeni inflaciji postali su pozitivni prvi put u dvije godine u srijedu, dok se dolar trguje blizu najvećeg iznosa od jula 2020., čineći poluge -čija je cijena u američkoj valuti -skupljima za strane ulagače.
"Vjerujemo da će ekonomija ostati otporna dok pritisci na cijene pokazuju neke rane znakove vrhunca", napisao je Carsten Menke, analitičar u Julius Baer Group Ltd. ''Pod pretpostavkom da nema pogoršanja rata u Ukrajini, potražnja za zlatom, onih koji traže sigurno utočište trebala bi nestati''.
Ishod sastanka Feda za otprilike dvije sedmice bit će sljedeći veliki test za zlato jer kreatori politike nastoje ukrotiti inflaciju. Trgovci na tržištu novca klade se da će američka centralna banka na sastanku donijeti veliko povećanje kamatnih stopa kako bi pomogla u obuzdavanju inflacije koja se odvija najbržim tempom u četiri decenije.