Snabdijevanje gasom u Evropi sljedeće zime moglo bi biti više pogođeno nego ove i to ne zbog smanjenja isporuke ili potpune obustave iz Rusije, već zbog povećanja kineske potražnje, predviđa Međunarodna agencija za energetiku (IEA) u novom izvještaju o tržištu gasa.
Podsjećaju da je potražnja za gasom u Aziji, prije svega za tečnim prirodnim gasom (LNG), prošle godine opala zbog politike "Covid-Zero" u Kini, koja je dovela do ekonomskog usporavanja zemlje. To je pomoglo Evropi da dopuni gasna skladišta uslijed smanjenja isporuke prirodnog gasa iz Rusije. Prošla godina je za Evropu bila rekordna po uvozu LNG-a. Od oktobra je popunjenost evropskih gasnih skladišta bila iznad 80 odsto, što je bilo iznad prosjeka, a trenutno su na oko 60 odsto, što je takođe iznad prosjeka za ovo doba godine.
Međutim, iz IEA upozoravaju da bi ove godine nivo kineske potražnje mogao biti promijenjen.
"Kineska potražnja za LNG mogla bi da poraste za 10 odsto 2023. godine, ali trenutne prognoze su veoma neizvjesne", navodi IEA i dodaje da bi obnovljeni rast kineske tražnje mogao da dostigne i do 35 odsto ukoliko cijene gasa nastave da padaju i ako se ekonomska aktivnost brzo oporavi.
Prema svemu sudeći, to bi izazvalo žestoku konkurenciju na međunarodnim tržištima, prije svega između Evrope i Kine, a takav scenario mogao bi dovesti do porasta cijene gasa čak i na nivoe koji su viđeni prošlog ljeta. To bi za evropske kupce ponovo izazvalo glavobolju jer na raspolaganju imaju sve manje jeftinog ruskog gasa, te postoji vjerovatnoća da bi iduće zime skladišta morali da popunjavaju skupim tečnim prirodnim gasom.
Cijene prirodnog gasa su posljednjih mjeseci u padu, a nakon što su prošle godine dostigle rekordne nivoe i pogurale inflaciju širom svijeta, protiv koje se centralne banke i dalje bore. Trenutna cijena prirodnog gasa na holandskoj TTF berzi je nešto ispod 50 evra po megavat-satu.
"Prošla godina je bila izuzetna za globalna tržišta gasa. Cijene se vraćaju na nivoe kojima se može upravljati, posebno u Evropi, gdje su blaga zima i smanjenje potražnje pomogli da se tržišta rashlade", rekao je Keisuke Sadamori, direktor za energetsko tržište i bezbjednost IEA. "Kina je velika nepoznanica u 2023. Ako se globalna potražnja za LNG-om vrati na nivoe od prije krize, to će samo pojačati konkurenciju na globalnim tržištima i neizbježno ponovo povećati cijene."
Potražnja za gasom u Evropi prošle godine najmanja u istoriji
U novom izvještaju IEA je iznijela i podatak da je evropska potražnja za gasom prošle godine zabilježila najveći pad u istoriji.
Do smanjenja potražnje za gasom u Evropi za čak 13 odsto doveo je prije svega porast cijena, zbog čega su vlade brzo reagovale politikom za vanredne situacije, industrija smanjila proizvodnju, a potrošači termostate. Na pad su bez sumnje uticale i blaže zimske vremenske prilike. Sve to je dovelo i do toga da cijena gasa pada treći mjesec zaredom.
Kada je riječ o potražnji za gasom u drugim krajevima svijeta, ona je opala i u Aziji za dva odsto, a zbog visokih cijena LNG-a, poremećaja u Kini u vezi s kovidom i blagim vremenom u sjeveroistočnoj Aziji.
Na globalnom nivou tražnja za gasom je smanjena za 1,6 odsto, navodi se u izvještaju IEA.
Predviđa se da će potražnja ostati na istom nivou i u 2023, ali izgledi su podložni visokom nivou neizvjesnosti, posebno u pogledu budućih akcija Rusije i cijena energenata.
Vrijednost globalne trgovine LNG udvostručena prošle godine
Vrijednost globalne trgovine tečnim prirodnim gasom prošle godine je dostigla istorijski maksimum, udvostručivši se na 450 milijardi dolara. Obim trgovine porastao je za šest odsto, nešto sporije nego 2021. godine. Evropa je bila glavni pokretač povećanja potražnje LNG-a jer je odlučila da se udalji od ruskog gasa. LNG tereti isporučeni u Evropu povećani su za 63 odsto prošle godine.
Uprkos rastu globalne potražnje LNG-a u 2022. godini, povećanje ponude od 5,5 odsto bilo je relativno skromno. Tome je doprinijelo održavanje u velikim lukama i duži prekid rada od očekivanog u Freeportu u Sjedinjenim Američkim Državama, jednom od najvećih LNG terminala na svijetu.
Kada je riječ o investiranju, visoke tržišne cijene nisu bile dovoljne da stimulišu značajna ulaganja u nove terminale.
Međutim, mnogi predinvesticioni projekti, uključujući nekoliko razvoja u Sjevernoj Americi, kao i proširenja u Kataru, napravili su značajan napredak ka konačnoj odluci, najavljajući da bi 2023. po pitanju investiranja u LNG mogla biti snažna.