Banjalučka berza (BLSE) pripremila je teren za uvođenje nekoliko novina na tržište kapitala u idućoj godini, a ove godine imali su promet od 679 miliona maraka, što je za 79 odsto više nego lani usljed povećanja trgovanja dužničkim instrumentima, obveznicama i trezorskim zapisima. To je ujedno i treći najveći promet od kada berza postoji, rečeno je na današnjoj godišnjoj konferenciji BLSE.
Na primarnom tržištu promet je iznosio 530 miliona KM (78 odsto), dok je na sekundarnom bio 145 miliona (22 odsto).
"Indeks BIRS rastao je za 25,37 odsto, dok je indeks obveznica - ORS imao rast od 1,49 odsto. Zanimljivo je da je istovremeno indeks državnih obveznica evrozone imao pad 16,21 odsto", kaže direktor BLSE Milan Božić.
Istaknuto je i da Banjalučka berza ima najveći broj emisija korporativnih obveznica u regiji, o čemu je Bloomberg Adria i ranije pisala.
U 2022. godini emitovano je ukupno 10 emisija korporativnih obveznica ukupne vrijednosti 28,3 miliona KM.
Planovi
Što se tiče planova za razvoj tržišta dužničkih hartija od vrijednosti, Božić je istakao da se radi na uvođenju opštinskih trezorskih zapisa i otvorenog obvezničkog fonda, čijim se udjelima trguje na berzi.
"Ovim bi se građanima otvorio jedan novi kanal štednje, a s druge strane opštinama i državi bi se omogućio pristup dugoročnim sredstvima koja bi mogla da idu u investicije", navodi Božić.
Novine bi mogle da se dese i u oblasti multilateralnih kompenzacija uvođenjem akceptnog naloga u idućoj godini.
Trgovina akcijama
Akcije kojima je najviše trgovano u ovoj godini na Banjalučkoj berzi su akcije Telekoma Srpske (15,2 miliona KM), Naše banke (3,3 miliona KM) i Sarajevo-gasa (3,2 miliona KM). "Raduje činjenica što su investitori ostvarili određene pozitivne efekte, ukupan prinos, kada se uzme kapitalna dobit i dividenda, samo u Telekomu je ove godine oko 20 odsto", ističe Božić i dodaje da je pomaka bilo i kod drugih kompanija, poput hidroelektrana.
U 2022. godini ukupno je isplaćeno 140,6 miliona dividende, gdje takođe s učešćem od oko 50 odsto učestvuje Telekom Srpske.
Banjalučka berza provodila je i edukativne aktivnosti, a Božić ističe da su organizovali studentske prakse, takmičenja srednjoškolaca te virtuelnu berzansku igru.
"Banjalučka berza se priključila drugim berzama u kampanji 'Zazvoni za finansijsku pismenost', gdje berze s najrazvijenijih tržišta, srednje razvijenih i tržišta u razvoju ukazuju na značaj finansijske pismenosti za održiv ekonomski rast i razvoj. Imajući u vidu nizak nivo finansijske pismenosti u našem društvu, berza je pokrenula više aktivnosti na podizanju znanja o ličnim finansijama", ističe Božić.