Mikrokreditnom društvu (MKD) Credis Banja Luka neophodna su finansijska sredstva koja namjerava da prikupi prodajom obveznica u iznosu od 1,8 miliona maraka po kamati od šest odsto.
Pozivali su sva zainteresovana fizička i pravna lica da učestvuju u javnoj ponudi emisije 1.800 obveznica nominalne vrijednosti 1.000 KM. Dospijeće emisije je tri godine. S obzirom na to da anuiteti dospijevaju polugodišnje, tako će se isplaćivati i kamata.
"Vlasnik obveznica ima pravo na naplatu nominalne vrijednosti glavnice i pripadajuće kamate. Nijedan vlasnik nema pravo tražiti prijevremeno dospijeće obveznica", navode u Credisu.
Emisija se vrši bez korištenja prava preče kupovine. Cijena po kojoj investitori upisuju i uplaćuju obveznice formiraće se na Banjalučkoj berzi, po metodi kontinuirane javne ponude (višestruke cijene), s tim da će prodajni nalog biti unesen po cijeni od 1.000 KM. Standard povećanja cijene je 0,01 KM.
Početak upisa i uplate obveznica je 19. decembar i trajaće 15 dana.
Emisija se smatra uspješnom ako, u roku od 15 dana, predviđenom za upis i uplatu, bude upisano i uplaćeno najmanje 60 odsto obveznica ponuđenih u Jedinstvenom prospektu, u kojem je vidljivo i kako pomenuto MKD posluje.
"Cilj investiranja je povećanje tržišnog udjela na tržištu mikrokreditiranja. Sredstva dobijena prodajom obveznica koristiće se za redovno poslovanje Emitenta. Očekivani efekti su jačanje kreditnog portfolija, jačanje pozicije Emitenta na tržištu mikrokreditiranja i finansijskih usluga uopšte, kao i zadovoljavanje velike potrebe ciljne grupe koju obrađuje Emitent na tržištu Bosne i Hercegovine", ističu u Credisu.
Podsjećamo, analiza Bloomberg Adrije pokazala je da Banjalučka berza ima razvijenije tržište korporativnih obveznica u odnosu na Sarajevsku, Beogradsku, Ljubljansku, Makedonsku i Crnogorsku berzu.
Više: Tržište korporativnih obveznica - Banjalučka berza u vrhu
Obveznice na berzi emituju kompanije, banke, osiguravajuća društva i mikrokreditne organizacije.
Fizička lica ulaganjem u korporativne obveznice imaju priliku da, umjesto kamate od 1,5 odsto na štednju u bankama, ostvare znatno više prinose od pet do šest odsto ulaganjem u korporativne obveznice. Da bi kompanije češće emitovale obveznice, neophodno je promijeniti zakone i dati veću sigurnost imaocima obveznica, smatra Branko Kecman, direktor brokersko-dilerskog društva Advantis broker iz Banjaluke.
Kecman je ranije za Bloomberg Adriju objasnio da je mikrokreditni sektor prepoznao prednosti emitovanja obveznica i da koristi te mogućnosti da dođe do sredstava.
"Za MKO je emisija obveznica jedan od osnovnih načina kako mogu povećati učešće na tržištu, jer nemaju pravo da uzimaju depozite od građana. MKO se mogu finansirati samo kroz kapital vlasnika ili kredite banaka, a s druge strane je upitno koliko se koja banka želi izložiti njima i da li uopšte žele da finansiraju finansijske institucije koje faktički ulaze na njihov teren", istakao je Kecman.